Իրավունք 13:53 30/04/2021 Հայաստան
Ռոբերտ Քոչարյան. Այս իշխանությանը հրաժեշտ տալուց հետո պետք է անենք ամեն ինչ՝ փոխելու քրգործերի նկատմամբ վերաբերմունքը
«Նորմալ երևույթ չէ, երբ քրեական գործով մարդիկ սկսում են հպարտանալ։ Իրոք, նորմալ չէ, այսպես չպետք է լիներ»,- իր աջակիցների հետ հանդիպմանը, պատասխանելով ներկաների հարցերին, ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով, երկրում գրեթե գյուղապետ չկա, որի վրա 2-3 քրեական գործ հարուցված չլինի, քաղաքապետ կա, որի նկատմամբ 28 քրեական գործ է հարուցվել, իսկ հարուցվելիս հետո մոտ երկու տարի քննչական գործողություններ չեն իրականացվել։
«Պատկերացնում եք, չէ՞, քրեական գործը հարուցվում է ու թողնվում։ Երբ պետք է այդ գյուղապետին ինչ-որ բան հասկացնել, ասում են, հիշում ես չէ՞, քրեական գործ կա։ Նորմալ չէ, երբ նույնիս օրինապաշտ քաղաքացին ժամանակի ընթացքում հարմարվում է դրան, ասում է՝ քրեական գործ է էլի, ի՞նչ է եղել։ Իրոք, դա շատ վատ բան է։ Եվ մենք այս իշխանությանը հրաժեշտ տալուց հետո պետք է անենք ամեն ինչ, որ մեր երկրում վերադառնա այն վերաբերմունքը, որ լավ չէ քրեական գործի տակ լինելը»,- նշել է նա։
Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ ժողովրդից նեղացած չէ, իրեն հարցեր են տալիս, թե ինչո՞ւ նման բան եղավ, փորձում է գտնել բացթողումները։
«Հիմա գալու ենք, որ ժողովրդի խնդիրները լուծենք, կենսամակարդակը բարձրացնենք, այնպես անել, որ երիտասարդներն էլ կյանքի որակի բարելավումն իրենց վրա զգան»,- ասել է նա։
ՀՀ երկրորդ նախագահի ֆեյսբուքյան էջում հրապարակվել է Ռոբերտ Քոչարյանի՝ իր աջակիցների հետ  հանդիպման տեսագրության երրորդ հատվածը։

Политика 14:29 30/04/2021 Армения
Роберт Кочарян: Попрощавшись с этой властью, мы должны сделать все, чтобы изменить наше отношение к уголовным делам
«Ненормально, когда люди начинают гордиться уголовным делом. Это действительно ненормально, так не должно быть», - сказал второй президент РА Роберт Кочарян на встрече со своими сторонниками, отвечая на вопросы присутствующих.
По его словам, в стране почти нет главы села, в отношении которого не возбуждено бы было 2-3 уголовных дела, есть мэр, в отношении которого возбуждено 28 уголовных дел, а после возбуждения дела следственные действия не проводились около двух лет.
«Представляете? Уголовное дело возбуждается и оставляется. Когда этому главе села нужно что-то объяснить, ему говорят, ведь ты помнишь, что против тебя возбуждено уголовное дело. Ненормально, когда даже законопослушный гражданин со временем приспосабливается к этому, говорит, что это просто очередное уголовное дело, а что случилось? Это действительно очень плохо. И после того, как мы попрощаемся с этим правительством, мы должны сделать все, чтобы вернуть в нашу страну отношение, что быть под уголовным делом нехорошо», - отметил он.
Роберт Кочарян заявил, что он не обижен на людей, его спрашивают, почему так произошло, он пытается найти упущения.
«Мы придем, чтобы решить проблемы людей, повысить уровень жизни, сделать так, чтобы молодежь почувствовала улучшение качества жизни», - сказал он.
Третья часть видеозаписи встречи второго президента РА Роберта Кочаряна со своими сторонниками опубликована на странице в соцсети Facebook.