Մանկական երկաթուղու թունելում ծխի օջախը հայտնաբերվել է, կսկսվեն մարման աշխատանքներ. Փրկարար ծառայության գնդապետ
«Հրշեջները հայտնաբերել են Մանկական երկաթուղու թունելում ծխի օջախը, ուժեր են դասավորվում մարման աշխատանքներ կատարելու համար»,- լրագրողներին ասաց ԱԻՆ փերկարար ծառայության փրկարարական ուժերի վարչության հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի պետ, փրկարար ծառայության գնդապետ Արթուր Ոսկանյանը:
Նա նշեց, որ այս պահին թունելը ծխով պատված է, այրվում են մալուխներ, հետախուզություն է իրականացվել ու գտնվել է օջախը:
Ինչ վերաբերում է պատճառներին, փրկարար ծառայության գնդապետի խոսքով, երևի բարձր լարումն է եղել, տաքությունից վառվել են մալուխները, 6000 վոլտ լարման հոսանքով մալուխներ են անցնում, մոտ 30 հատ:
«Հիմա ընթանում են հրդեհաշիջման աշխատանքներ, հետախուզությունը դուրս գա, զեկուցի, այնուհետ կսկսեն մարման աշխատանքները»,- ասաց Ա. Ոսկանյանը:
Նրա խոսքով, այս պահին դեպքի վայրում աշխատում է երեք մարտական հաշվարկ, դժվարություններ կան ծխապատ գոտում աշխատանքների հետ կապված, սակայն հաղթահարելի են:
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության գլխավոր տնօրեն Կարեն Հարությունյանն ասաց, որ այրվող մալուխները գրեթե ամբողջ փոքր Կենտրոնի այլընտրանքային լրացուցիչ հոսանքի աղբյուր էին հանդիսանում, ունեն այլընտրանք և պետք է որ արդեն բոլորն ապահոված լինեն հոսանքով:
«Կարճ ժամանակում հնարավոր է եղել անցնել լրացուցիչ սնուցման, աշխատում ենք անհանգստություն չպատճառել ազգաբնակչությանը: Հրշեջները, մեր ինժեներեների հետ համագործակցելով, գտել են լուծման տարբերակները, կարճ ժամանակում պետք է որ վերանա խնդիրը»,- ասաց Կ. Հարությունյանը:

Общество 12:38 30/04/2021 Армения
Полковник службы спасения: Очаг дыма в тоннеле детской железной дороги обнаружен, начнутся работы по его устранению
«Пожарные обнаружили очаг дыма в тоннеле Детской железной дороги, развернуты силы для проведения работ по его устранению», - сообщил журналистам начальник отдела по организации пожаротушения и спасательных работ управления спасательных сил службы спасения МЧС полковник службы спасения Артур Восканян.
Он отметил, что на данный момент тоннель заполнен дымом, горят кабели, проведена разведка и обнаружен очаг.
Что касается причин, то, по словам полковника службы спасения, возможно было высокое напряжение, от нагрева сгорели кабели, под землей проходят порядка 30 штук кабелей напряжением 6000 вольт.
«Сейчас ведутся работы по тушению пожара, как выйдет разведка и доложит, начнутся работы по тушению пожара», - сказал А. Восканян.
По его словам, на данный момент на месте происшествия находятся три пожарных расчета, есть трудности с работой в зоне задымления, но они преодолимы.
Генеральный директор «Электрические сети Армении» Карен Арутюнян сказал, что горящие кабели были альтернативным источником электроэнергии почти для всего малого Центра, у них есть альтернатива, и все уже должны были быть обеспечены электричеством.
«В короткие сроки удалось перейти на дополнительное питание, мы стараемся не причинять беспокойства населению. Пожарные, сотрудничая с нашими инженерами, нашли варианты решения, проблема должна быть устранена в короткие сроки», - сказал К. Арутюнян.