Հասարակություն 10:48 01/05/2021 Աշխարհում
6,6 մագինտուդ  ուժգնությամբ հզոր երկրաշարժ է գրանցվել Ճապոնիայի հյուսիս-արևելքում ՝ Միյագի պրեֆեկտուրայի տարածքում։ Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, հայտնել է երկրի գլխավոր օդերևութաբանական վարչությունը:
Երկրաշարժի օջախը  60 կիլոմետր խորության վրա է, ավերածությունների և զոհերի մասին տվյալներ չկան, օդերևութաբանները հերքել են ցունամիի սպառնալիքը։
Ճապոնիայի վարչապետ գրասենյակում ստեղծվել է արտակարգ շտաբ, որը երկաթուղային ընկերություններին խորհուրդ է տալիս ժամանակավորապես դադարեցնել գնացքների երթևեկությունը` անվտանգության կանխարգելիչ ստուգումների համար:
Ցնցումները զգացվել են համեմատաբար երկար ժամանակ՝ մոտ 30 վայրկյան: «Ֆուկուսիմա -1» վթարային ԱԷԿ-ում աշխատող մասնագետները հայտնում են, որ կայարանում արտակարգ իրավիճակներ չեն գրանցվել:
Ցնցումները զգացվել են երկրի 16 պրեֆեկտուրաներում: Սա մեկ ամսվա ընթացքում այս տարածաշրջանում երկրորդ երկրաշարժն է. 2021 թվականի մարտին տեղի էր ունեցել 7,2 բալ ուժգնությամբ հզոր երկրաշարժ, որը փլուզումներ էր առաջացրել «Օնագավա» ատոմակայանում:

Общество 11:08 01/05/2021 В мире
На северо-востоке Японии в районе префектуры Мияги зафиксировано мощное землетрясение магнитудой 6,6, сообщает телеканал NHK со ссылкой на главное метеорологические управление страны.
Очаг землетрясения залегал на глубине 60 километров, данных о разрушениях и жертвах нет, метеорологи опровергли угрозу цунами.
В канцелярии премьер-министра Японии Ёсихэде Суги создан экстренный штаб, который рекомендовал железнодорожным компаниям временно прекратить движение поездов для профилактического осмотра в целях безопасности.
Подземные толчки ощущались сравнительно долго — на протяжении около 30 секунд. Специалисты, работающие на аварийной АЭС «Фукусима-1», сообщают, что нештатных ситуаций на станции не зарегистрировано.
Толчки ощущались в 16 префектурах страны. Это уже второе за месяц землетрясение в этом регионе, в марте 2021 года также произошло мощное землетрясение магнитудой 7,2, что спровоцировало обрушения на АЭС «Онагава».