Բլինկեն. ԱՄՆ-ն առայժմ կենտրոնացած չէ Պեկինի Օլիմպիական խաղերը բոյկոտելու վրա
Միացյալ Նահանգների իշխանությունները ներկայումս կենտրոնացած չեն Չինաստանում ձմեռային օլիմպիական խաղերը բոյկոտելու հարցը քննարկելու վրա: Այս մասին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Մենք ներկայումս կենտրոնացած չենք բոյկոտի խնդրի վրա: Դա պարզապես այն չէ, ինչի մասին մենք այժմ մտածում ենք: Դեռ մեկ տարի կա», - ասել է դիվանագետը:
Այնուամենայնիվ, նա նշել է, որ հավանական է՝ ԱՄՆ-ի կողմից բոյկոտ լինի. «Երբեք ոչինչ անհնար չէ։ Ուղղակի այս պահին այդ հարցը մեր ուշադրության կենտրոնում չէ»։
Ավելի վաղ Կանադայի, Նորվեգիայի, ԱՄՆ-ի քաղաքական գործիչները, ինչպես նաև տարբեր երկրների գրեթե 200 իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ կոչեր էին անում բոյկոտել Ձմեռային խաղերը, որոնք Չինաստանը կանցկացնի հաջորդ տարի: Պատճառը Սինցզյան-Ույգուրական ինքնավար մարզում ՉԺՀ կողմից իրականացվող զանգվածային ճնշումներն էին:
Մինչդեռ Պեկինը, ինչպես մարտի 8-ին նշել է երկրի ԱԳ նախարարի խոսնակ Չժաո Լիջյանը, կտրականապես դեմ է սպորտի քաղաքականացմանը առանձին երկրների և կազմակերպությունների կողմից, որոնք փորձում են մարդու իրավունքները պաշտպանելու կարգախոսով խափանել խոշոր մրցումները և խառնվել այլ պետությունների ներքին գործերին:
ԱՄՆ ազգային օլիմպիական կոմիտեն, ինչպես մարտի 10-ին պարզաբանել է նրա ղեկավար Սյուզան Լայոնը, չի պաշտպանում Պեկինի օլիմպիական խաղերը բոյկոտելու գաղափարը:

Политика 12:38 03/05/2021 В мире
«Это просто не то, о чем мы сейчас задумываемся»: Блинкен о возможности бойкота США Олимпийских игр в Китае
Власти Соединенных Штатов в настоящий момент не сосредоточены на рассмотрении возможности бойкота зимних Олимпийских игр в Китае. Об этом госсекретарь США Энтони Блинкен заявил в интервью телекомпании CBS, которое вышло в эфир в воскресенье. Его слова приводит ТАСС.
"Мы в данный момент не сосредоточены на вопросе бойкота. Это просто не то, о чем мы сейчас задумываемся. До нее еще год", - сказал дипломат.
"Это возможно?" - уточнила ведущая CBS. "Никогда не говорите, что что-то невозможно. Это просто не то, на чем мы сосредоточены сейчас", - ответил Блинкен.
С призывами бойкотировать зимние Игры, которые в следующем году должен принять Китай, ранее выступали политики из Канады, Норвегии, США, а также представители почти 200 правозащитных организаций из разных стран. Поводом стали приписываемые КНР массовые репрессии в Синьцзян-Уйгурском автономном районе. Между тем Пекин, как отмечал 8 марта официальный представитель МИД республики Чжао Лицзянь, выступает категорически против политизации спорта отдельными странами и организациями, пытающимися под лозунгом защиты прав человека срывать крупные состязания и вмешиваться во внутренние дела других государств.