Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների նախաձեռնությունը
Մայիսի 4-ին Եվրոպական խորհրդարանի 121 անդամներ նամակ են հղել Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին՝ խնդրելով նրանց միջնորդությունը՝ պարտադրելու Բաքվին հարգել միջազգային իրավունքը և հայրենիք վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին։Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ ԱԳ նախարարությունից:
Նամակում նշվում է, որ Ադրբեջանը չի կարող խուսափել պարտավորություններից, որոնք նա ստանձնել է՝ միանալով Ժնևի կոնվենցիաներին, ինչպես նաև ստորագրելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների այս նախաձեռնությունը, որը կարևոր քայլ է՝ միտված արդարության և մարդու իրավունքների վերականգնմանը։

Politics 20:17 04/05/2021 NKR
The Artsakh Foreign Ministry on Tuesday welcomed the letter of over 120 members of the European Parliament (MEPs) urging European Commission President Ursula von der Leyen and President of the European Council Charles Michel to demand the release of Armenian prisoners of war (POWs) held by Azerbaijan.
“We commend the letter by 121 members of the European Parliament addressed to the President of the European Commission and the President of the European Council on urgent need to release Armenian prisoners of war currently unlawfully held in Azerbaijan,” the Foreign Ministry said in a statement.
“We highly appreciate the position of the members of the European Parliament to voice about the violations by Azerbaijan of international humanitarian law and uphold the legal demand by Artsakh. This is an exemplary manifestation of humanism, moral values and adherence to norms and principles of international law," it added.