Քաղաքական 12:32 04/05/2021 Հայաստան
Այլընտրանքային նախագծեր խումբը տարածել է խմբի փորձագետ  Վահե Հովհաննիսյանի հոդվածը, որը հրապարակում ենք ամբողջությամբ.
«Հանրային տրամադրությունների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ընտրողների զգալի մասը չի պատրաստվում գնալ ընտրությունների։ Մի քանի գործոնների հանրագումարի պատճառով մշտապես առկա  «տնային էլեկտորատը» այս անգամ շատ ավելի մեծ թիվ է կազմում։ Սա լուրջ խնդիր է, որի լուծմանը պետք է ուղղել զգալի ջանքեր։ Սա նույնիսկ ավելի կարևոր խնդիր է, քան՝ սեփական ծրագրերը և քարոզարշավը։ Ընտրության չգնալը ներկա մթնոլորտի և հետպատերազմյան իրականությունից փախուստի փորձ է։ Հարյուր հազարավոր մեր քաղաքացիները չեն ուզում հավատալ, որ սա ընտրություն է Հայաստանի լինելու և չլինելու մեջ։ Ընդունենք, որ նման բան գիտակցելը բարդ ու ծանր գործ է, շատ ավելի հեշտ է սա համարել թեկնածուների կամ կուսակցությունների միջև հերթական ընտրություն և տարբեր պատճառաբանություններով մերժել բոլորին։
Տանը մնալը ոչ մի արդարացում չունի։ Արդարացում չէ «ու՞մ քվեարկել, լավ թեկնածու չկա» ձևակերպումը։ Արդարացում չէ «հիասթափված ենք, մեզնից բան կախված չէ» հոգեվիճակը։ Արդարացում չէ արտագաղթելու որոշումը կամ նույնիսկ սկսված գործընթացը։ Իսկ ինչո՞ւ արդարացված չէ։
Սա քվեարկություն է առաջին հերթին պարտությունը մերժելու մասին։ Սա հարգանքի տուրք է անցյալի, և արժանապատվության քայլ՝ ներկա և ապագա սերունդների համար։
Պարտության սիմվոլի հեռացումով  է միայն հնարավոր Հայաստանում նոր էջ բացել։
Եթե Հայաստանում չփոխվեց իշխանություն, նշանակում է՝ մենք մեզ և մեր երկրին չենք տալիս նոր էջի հնարավորություն։ Դա նշանակում է նաև, որ մենք վստահության քվե ենք տալիս Ալիևին։
Տանը մնալով՝ մենք այո ենք ասում՝ Ալիևի բոլոր ծրագրերին, մենք այո ենք ասում մեր ստորացմանը, մենք այո ենք ասում նոր պատերազմին։
Անհատական կամ կուսակցական քարոզարշավից ավելի կարևոր է մոտիվացնել ժողովրդին՝ գնալ քվեարկության։ Պետք է մոտիվացնել յուրաքանչյուրին՝ իր մասնակցությունը բերելու Հայաստանում նոր էջի բացմանը։

Политика 14:45 04/05/2021 Армения
Группа «Альтернативные проекты» представляет статью эксперта группы Ваге Ованнисяна, перевод которой приводим ниже:
Анализ общественных настроений показывает, что большинство избирателей не собираются идти на выборы. В силу совокупности нескольких факторов всегда имеющийся "домашний электорат" на сей раз составил довольно большое число. Это серьезная проблема, для решения которой необходимо приложить существенные усилия. Это даже более важный вопрос, чем собственные программы и агиткампания. Отказ от участия в голосовании на выборах – попытка вырваться из нынешней атмосферы и послевоенной реальности.
Сотни тысяч наших граждан не хотят верить, что это выбор между тем, будет Армения или ее не будет.
Согласитесь, осознать это – сложное и трудное дело, гораздо проще считать это очередными выборами между кандидатами или партиями, и по разным аргументам отвергнуть всех.
Оставаться дома не имеет никаких оправданий. Формулировка "за кого голосовать, нет нормального кандидата" – не оправдание. "Мы разочарованы, от нас ничего не зависит" – тоже не оправдание.
Решение эмигрировать или даже начатый процесс не являются оправданием. А почему не оправдано?
Это голосование, прежде всего, означает отказ от поражения. Это дань уважения прошлому, шаг достоинства – для нынешнего и грядущих поколений.
Открыть новую страницу в Армении можно только отстранением символа поражения.
Если власть в Армении не сменится, значит, мы не даем себе и нашей стране шанса на новую страницу. Это также значит, что мы выражаем Алиеву вотум доверия.
Оставаясь дома, мы говорим "да" всем планам Алиева, мы говорим "да" нашему унижению, мы говорим "да" новой войне.
Гораздо важнее личной или партийной агиткампании – мотивировать народ на участие в голосовании. Нужно мотивировать каждого – принять участие в открытии новой страницы для Армении».