Քաղաքական 10:18 04/05/2021 Արցախ
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման ինժեներակասակրավորական վաշտը շարունակում է մաքրել Արցախի տարածքը ականներից և պայթուցիկ առարկաներից: Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
Ներկայումս ռուս զինծառայողները պայթուցիկ առարկաների ակտիվ որոնողական աշխատանքներ են իրականացնում Մարտակերտի մատույցներում: Ռազմական գործողությունների ընթացքում այստեղ տեղակայված էին հրետանային դիրքեր: Այս պահին տեղի բնակիչները խուսափում են աշխատանքներ իրականացնել մոտակա գյուղատնտեսական նշանակության հողերի վրա, քանի դեռ չի իրականացվել տարածքի ամբողջական մաքրում:
Ապրիլ-մայիսի ամիսներին Մարտակերտի շրջանի տարածքում ռուս սակրավորների կողմից հայտնաբերվել և վնասազերծվել է ավելի քան 200 հրետանային արկ և պայթուցիկ առարկա:
2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից հետո ընդհանուր առմամբ Արցախում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման զինծառայողները չպայթած զինամթերքից մաքրել են 2064 հա տարածք, 632 կիլոմետր ճանապարհ, ստուգվել է 1733 շենք, ներառյալ 30 սոցիալական նշանակության օբյեկտ, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 25603 պայթուցիկ առարկա:

Society 14:52 04/05/2021 NKR
The sapper groups of the humanitarian demining company of the Russian peacekeeping contingent continue to clear the territory of Nagorno-Karabakh from mines and explosive objects.
As the Russian Defense Ministry reported, currently, Russian servicemen are actively searching for explosive objects on the outskirts of Martakert town. Here, on the territory of farmland, during the fighting there were artillery positions.Until today, local residents could not resume agricultural work until the territory is cleared by the sappers.
According to the source, in the end of April and beginning of May Russian sappers found and neutralized 200 artillery projectiles and other explosive objects.
In total, since November 23, 2020, the military personnel of the humanitarian demining unit have cleared 2,064 hectares of territory, 632 kilometers of roads, 1,733 buildings, including 30 socially significant objects, and found and neutralized 25,603 explosive objects, the source said.