Քաղաքական 10:21 10/05/2021 Հայաստան
Երեկ Ազատության հրապարակում կայացավ Ռոբերտ Քոչարյանի, «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունների ձևավորած «Հայաստան» դաշինքի հանրահավաքը:
Past.am-ը գրում է, որ իշխանական «հարթակները» շտապեցին մասնակիցների ինչ-որ թվեր հայտարարել, որոնք այնքան արհեստական էին, որ սոցցանցերում դարձել էին ծաղրի առարկա:
Past.am-ի տեղեկություններով, իրապես անկախ մասնագետների, ոստիկանության և ԱԱԾ հաշվարկները շատ հեռու են վերոգրյալ շրջանակների ներկայացրած տվյալներից: Ըստ իրավապահ համակարգի մեր աղբյուրների, ոստիկանության և ԱԱԾ հաշվարկներով հանրահավաքին մասնակցել է մոտ 33 հազար մարդ:

Politics 11:06 10/05/2021 Armenia
Armenia’s second President Robert Kocharyan, the Armenian Revolutionary Federation (ARF, Dashnaktsutyun) and Reviving Armenia parties, that formed a new electoral alliance called Armenia, held a rally at the Liberty Square in Yerevan on Sunday.
Past.am reports that the government circles rushed to provide some numbers of the participants of the rally, which were "so fake that became a subject of ridicule on social media.”
According to Past.am, the estimates of truly independent specialists, the police and the National Security Service (NSS) are far from the data provided by those circles. Citing its law enforcement sources, police and NSS estimates, the news outlet said nearly 33,000 people took part in Sunday’s rally.