Իրավունք 18:57 11/05/2021 Արցախ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը մայիսի 11-ին մասնակցել է Եվրոպական խորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խմբի կողմից կազմակերպված «Իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում. ռազմագերիներ և հայ բնակչությանը սպառնացող վտանգները» թեմայով առցանց համաժողովին։ Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից։
Համաժողովի շրջանակներում բանախոսությամբ հանդես են եկել Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը։
Պաշտպանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական գերեվարված անձանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի, խոշտանգումների, խեղումների և սպանությունների դեպքերը և ընդգծել, որ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող ցանկացած գերեվարված անձ գտնվում է կյանքին և առողջությանը սպառնացող անմիջական վտանգի ներքո, ուստի խիստ անհրաժեշտություն է հայ գերիների անհապաղ վերադարձը հայրենիք։
Խոսելով միջազգային հանրության անելիքների մասին՝  Պաշտպանը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու անհրաժեշտությունը, նշելով որ այդ ճանապարհով հնարավոր է ստիպել Ադրբեջանին՝ իրականացնելու իր միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները և վերադարձնելու հայ գերիներին։
Գեղամ Ստեփանյանը կոչ է արել Եվրոպական խորհրդարանի գործընկերներին թե՛ իրենց պետությունների մակարդակով, թե՛ համաեվրոպական մակարդակով շարունակել պայքարը Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության համար։
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են նաև հետպատերազմյան հումանիտար իրավիճակը և Արցախի ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրներն ու սպառնալիքները։

Law 19:26 11/05/2021 NKR
Artsakh’s Human Rights Ombudsman Gegham Stepanyan on Tuesday participated in the online conference “The situation in Nagorno-Karabakh: prisoners of war and threats to Armenian population” organized by the Friendship Group with Artsakh people in the European Parliament.
Stepanyan and Deputy Foreign Minister of Artsakh Armine Aleksanyan delivered speeches within the framework of the conference, the ombudsman’s office reported.
The ombudsman presented the cases of inhuman treatment, torture, mutilation and murder of Armenian prisoners of war and captives by the Azerbaijani armed forces during and after the 44-day war and emphasized that any captive illegally detained in Azerbaijan is under imminent threat to life and health, therefore the immediate return of Armenian captives to their homeland is urgently needed.
Speaking about the actions of the international community, he highlighted the need for the international community to put pressure on Azerbaijan, noting that in this way it is possible to make Azerbaijan to fulfill its international obligations and return the Armenian captives.
Gegham Stepanyan urged the partners of the European Parliament to continue the struggle for the protection of the rights of the people of Artsakh both at the level of their states and at the pan-European level.
The post-war humanitarian situation and the problems and threats facing the people of Artsakh were discussed during the conference.