Իրավունք 09:43 12/05/2021 Հայաստան
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր հանդիպել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերի հետ:
ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ Պաշտպանը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ՝ կարևորելով մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում համատեղ աշխատանքը:
Արման Թաթոյանը դեսպանին ներկայացրել է 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Արցախում տեղի ունեցած պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունները:
Պաշտպանը նշել է, որ միջազգային կազմակերպություններին են ուղարկվել 297 տեսանյութի և լուսանկարի վերլուծություն հայկական կողմի զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ադրբեջանական վայրագությունների, հայկական պատմամշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացման ու անարգանքի վերաբերյալ:
Նա մանրամասն անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությանը՝ նշելով, որ ադրբեջանական իշխանությունների պահվածքը կոպտորեն խախտում է գերիների իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջները՝ գերիներին ներկայացնելով «ահաբեկիչներ» կամ «դիվերսանտներ»:
Պաշտպանը նշել է, որ հայկական կողմի բոլոր զինծառայողները և քաղաքացիական անձինք ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գերեվարվել են ընթացիկ, շարունակվող զինված հակամարտության պայմաններում, հետևաբար՝ նրանք բոլորն էլ կարգավիճակով գերիներ են, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն և վերադարձվեն հայրենիք՝ առանց որևէ քաղաքական կամ այլ նախապայմանի:
Ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ կոպտորեն ոտնահարելով գերիների և նրանց ընտանիքների իրավունքները, նրանց պատճառելով տառապանքներ և առաջացնելով լարվածություն հասարակությունում:
Պաշտպանը շեշտել է, որ ադրբեջանական իշխանության բարձրագույն մարմինները շարունակում են հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականությունը: Դրա ապացույցներից է, օրինակ՝ Բաքվում 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմին վերաբերող այսպես կոչված «ցուցահանդես-պուրակի» բացումը: Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ այդ վայրում հայ զինվորների մանեկեները հատուկ ներկայացված են նվաստացած վիճակում, իսկ պուրակը բաց է անգամ մանկահասակ երեխաների համար:
Արման Թաթոյանը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի նախագահի հայատյաց ելույթների վրա և շեշտել, որ նրա ելույթներն ավելի են բորբոքում հայատյացությունը։ Դրանք վտանգում են տարածաշրջանում ժողովուրդներ միջև խաղաղությունը։
Հանդիպմանը քննարկվել է նաև նախընտրական փուլին առնչվող` Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասությանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Պաշտպանը կարևորել է հասարակությունում համերաշխությունը և նշել, որ իրականացնելու են ընտրությունների ապաքաղաքական դիտարկում:

Политика 10:50 12/05/2021 Армения
Омбудсмен Армении сегодня встретился с чрезвычайным и полномочным послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Джоном Галагером.
Из офиса ЗПЧ сообщают, что Омбудсмен поздравил посла с вступлением в должность, отметив важность совместной работы в сфере защиты прав человека.
Арман Татоян представил послу военные преступления, совершенные азербайджанскими вооруженными силами во время войны в Арцахе в сентябре-ноябре 2020 года.
Защитник прав человека отметил, что в международные организации отправлено 297  фото- и видеоаналитических материалов, подтверждающих зверства азербайджанцев в отношении армянских военнослужащих и гражданских лиц, уничтожение и оскорбление азербайджанцами армянского исторического, культурного и религиозного наследия.
Он подробно рассказал о необходимости срочного возвращения армянских пленных из Азербайджана, отметив, что поведение азербайджанских властей грубо нарушает международные требования по защите прав заключенных, представляя пленных как «террористов» или «диверсантов».
Омбудсмен отметил, что все военнослужащие армянской стороны и мирные жители были захвачены в плен азербайджанскими вооруженными силами в условиях текущего, продолжавшегося вооруженного конфликта, поэтому все они по своему статусу являются военнопленными, их следует немедленно освободить и вернуть на родину без каких-либо политических или иных предусловий.
Власти Азербайджана искусственно затягивают и политизируют этот процесс, грубо попирая права пленных и их семей, причиняя им страдания и создавая напряженность в обществе.
Защитник подчеркнул, что верховные органы власти Азербайджана продолжают политику армянофобии и вражды. Доказательством тому служит, например, открытие в Баку так называемого «парка-выставки», посвященного войне сентября-ноября 2020 года. Он обратил внимание на то, что манекены армянских солдат в этом парке специально представлены в униженном виде, а парк открыт даже для маленьких детей.
Арман Татоян обратил внимание посла на антиармянские выступления президента Азербайджана, подчеркнув, что они еще больше разжигают армянофобию и ставят под угрозу мир между народами в регионе.
В ходе встречи также был обсужден ряд вопросов, связанных с компетенцией Защитника прав человека на предвыборном этапе. Омбудсмен подчеркнул важность общественной солидарности, отметив, что будет проведен аполитичный мониторинг выборов.