Քաղաքական 15:42 14/05/2021 Հայաստան
«Ակնհայտ է, որ սա ճգնաժամային իրավիճակ է»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Սյունիքում և Գեղարքունիքում տեղի ունեցող զարգացումներին։
Նրա խոսքով, Հայաստանն ունի 540 կմ նոր սահման, որը ոչ բոլոր տեղերում է կահավորված, և ոչ բոլոր տեղերում կան զորքեր։
«Կարծում եմ՝ եթե Ադրբեջանը բանակցությունների արդյունքում չզիջի, ապա հայկական կողմը լեգիտիմ իրավունք ունի կիրառել իր ձեռքի տակ եղած գործիքները՝ այդ թվում և ուժ։ Բայց և այնպես, կարծում եմ, որ այս պահին բանակցություններ վարելը ճիշտ է, որովհետև պետք է բոլոր միջոցները կիրառել նոր անցնել ուժի կիրառմանը։ Բացի այդ, հույս կա, որ բանակցությունների արդյունքում ադրբեջանական կողմը ետ կքաշվի։ Կարծում եմ՝ շատ ճիշտ քայլ էր նաև ՀԱՊԿ-ին դիմելը, քանի որ անկախ պետության սահմանում հասունանում է էսկալացիա»,- կարծիք հայտնեց նա։
Պատգամավորը նշեց, որ պառլամենտական բոլոր լծակներն օգտագործվում են, և խորհրդարանական բոլոր բարեկամական խմբերն իրազեկված են, թե ինչ է կատարվում ՀՀ սահմաններին։  Ըստ նրա, հենց այդ աշխատանքի արդյունք է նաև այն, որ մի շարք միջազգային կառույցներ արդեն արձագանքել են սահմանին տիրող իրավիճակին։
«Սա, ըստ էության դիվերսիոն ներթափանցում է, և մենք պետք է շարունակենք այս իմաստով աշխատանք տանել միջազգային հարթակներում՝ Ադրբեջանի վրա ճնշումը մեծացնելով։ Եթե չէ, ապա հայկական կողմը չպետք է որևէ ձևով հանդուրժի, ու պետք է միջոցներ ձեռք առնի, որովհետև Ադրբեջանը որևէ ձևով չի հանդարտվի, եթե տեսնի, որ այս դեպքը մենք ու ՀԱՊԿ-ը հանդուրժել ենք։ Հետևաբար, բոլորի գործողությունները պետք է լինեն միանշանակ ու աներկբա»,- նկատեց նա։
Ըստ Էդմոն Մարուքյանի, այն քարտեզները, որոնք հիմք են հանդիսացել սահմանազատման համար, դրանցով էլ Սև լճի մոտ 80 տոկոսը Հայաստանի տարածքում է։
«Սա այն դեպքը չէ։ Եթե մենք հիմա տեղի տանք, ապա ադրբեջանցիները կարող են անընդհատ ինչ-որ քարտեզներ տպել և բերել, ասել՝ տեսեք՝ այս քարտեզներով սա էլ է մերը, նա էլ։ Եվ ասեմ, սահմանի վրա բազմաթիվ տեղերում Ադրբեջանը զորք չունի և մենք էլ կարող ենք գնալ ու կանգնել այդ տեղերում։ Բայց երբ հայկական կողմն իրեն պահում է միջազգային իրավունքին համահունչ, դա չպետք է դառնա Ադրբեջանի կողմից նոր սադրանքների առարկա։ Ավելին, ես չեմ ասում, որ նույն նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով հստակ նշված է, որ զորքերը որտեղ կանգնած են, այնտեղ մնում են։ Հիմա դրանից հետո ադրբեջանական զորքերն անընդհատ շարժվում են դեպի Հայաստանի սահմանին մոտ տարածքներ, բուֆերային գոտիներ։ Այս իմաստով էլ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն անընդհատ ոտնահարվում է Ադրբեջանի կողմից»,- նշեց ԼՀԿ ղեկավարը։

Политика 17:11 14/05/2021 Армения
«Очевидно, что сложилась кризисная ситуация», – заявил на пресс-конференции 14 мая руководитель партии «Просвещенная Армения» и ее парламентской фракции Эдмон Марукян, коснувшись происходящих в Сюникской и Гегаркуникской областях Армении процессов.
По его словам, у Армении новая 540-километровая граница, которая не везде оборудована,  не повсеместно размещены войска.
«Считаю, если Азербайджан не уступит по итогам переговоров, то армянская сторона имеет легитимное право применить имеющиеся в ее распоряжении механизмы, в том числе и силу. Но, в любом случае, я считаю, что переговоры в данный момент – это правильно, потому что до применения силы должны быть использованы все средства.
Кроме того, есть надежда, что в результате переговоров азербайджанская сторона отступит. Я считаю, что обращение в ОДКБ было очень правильным шагом, поскольку на границе независимого государства назревает эскалация», – указал он.
Депутат рассказал, что задействованы все парламентские рычаги, все парламентские группы дружбы осведомлены о том, что происходит на границах РА. По его словам, результатом этой работы стало также то, что ряд международных организаций уже отреагировали на ситуацию на границе Армении.
«Это, по сути, диверсионное проникновение. И мы должны продолжать работать в этом контексте на международных платформах, увеличивая давление на Азербайджан. Если нет, то армянская сторона не должна мириться с этим никоим образом, должна принять меры, потому что Азербайджан никак не утихомирится, если увидит, что  мы и ОДКБ смирились этим инцидентом. Поэтому действия каждого должны быть однозначными и недвусмысленным», – отметил он.
По словам Марукяна, согласно картам, которые послужили основой для разграничения, около 80% озера Сев лич (Черное озеро) находится на территории Армении.
«Это не тот случай. Если мы сейчас уступим, то азербайджанцы могут постоянно печатать какие-то карты, приносить их и говорить, мол, посмотрите, в соответствии с этими картами, это тоже наше, то тоже.
Скажу также, что на многих участках границы у Азербайджана нет войск, мы тоже можем пойти и разместиться там. Но когда армянская сторона ведет себя в соответствии с международным правом, это не должно становиться поводом для новых провокаций со стороны Азербайджана.
Более того, я не говорю уже о том, что в том же документе от 9 ноября четко указано, что войска остаются там, где они стояли. Теперь, после этого, азербайджанские войска постоянно продвигаются в приграничные с Арменией районы, буферные зоны. В этом смысле заявление от 9 ноября постоянно нарушается со стороны Азербайджана», – указал Марукян.