Քաղաքական 17:28 15/05/2021 Հայաստան
Եթե Ադրբեջանը հասցնի դիրքավորվել, իր զորքերի համար ապահովել անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ, ապա խաղաղ ճանապարհով այս խնդիրը չի կարգավորվի. Աբրահամյան
«Երբ իշխանությունը խոսում է բանակցությունների միջոցով Ադրբեջանին Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանից դուրս հանելու, նրանց՝ ելման դիրքերի վերադարձի մասին, մի շատ կարևոր խնդրի մասին չի խոսում:
Ո՞րն է լինելու դրա գինը:
Ինչի՞ շուրջ է ընթանում բանակցությունները, ի՞նչ է պահանջում Ադրբեջանը և սեղանին փոխզիջումների ի՞նչ տարբերակներ կա դրված:
Եթե բանակցությունների արդյունքում Ադրբեջանը պետք է հետ քաշվի, սակայն զիջում ստանա Սյունիքի այլ հատվածում՝ «միջանցքի», հավելյալ արտոնությունների կամ մեկ այլ ձևով, ապա այս պահին միայն հարաբերական հանգուցալուծման մասին կարելի է խոսել:
Հետպատերազմյան փուլում Հայաստանը միայն զիջել է, զիջել է հնարավոր բոլոր ուղղություններում, դիրքերում, սակայն Ադրբեջանը նպատակ ունի ստանալ առավելագույնը, դա է պատճառը, որ նա բավարարված չէ ձեռքբերվածով և գնում է այնքան, որքան դա նրան թույլ տրվի:
Այս խնդիրը արագ կարգավորում է պահանջում, եթե Ադրբեջանը հասցնի դիրքավորվել, իր զորքերի համար ապահովել անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ, ապա խաղաղ ճանապարհով այս խնդիրը չի կարգավորվի կամ կկարգավորվի Հայաստանի կողմից շատ ավելի մեծ գին վճարելու ձևով»:

Политика 17:48 15/05/2021 Армения
Тигран Абрамян: Если Баку удастся занять позиции, обеспечить инфраструктуру, проблема не будет урегулирована мирным путем
«Когда власть говорит о выводе Азербайджана за пределы государственной границы Республики Армения путем переговоров, возвращении азербайджанцев на исходные позиции, то умалчивает  об очень важной проблеме.
Какой окажется цена за это?
Вокруг чего ведутся переговоры, что требует Азербайджан, какие варианты компромиссов лежат на столе?
Если в результате переговоров Азербайджан должен отойти, но получить при этом уступку в другой части Сюника – в виде «коридора», дополнительных привилегий или чего-то другого, то на данный момент можно говорить только об относительном разрешении ситуации.
В послевоенный период Армения только уступала, уступала во всех возможных направлениях, позициях, но Азербайджан стремится получить максимум, в этом причина его неудовлетворенности достигнутым, и он заходит настолько далеко, насколько ему позволяют.
Эта проблема требует оперативного урегулирования. Если Азербайджану удастся занять позиции, обеспечить необходимую инфраструктуру для своих войск, то эта проблема не будет урегулирована мирным путем или будет урегулирована, когда Армения заплатит за это гораздо более высокую цену».