Հասարակություն 13:08 17/05/2021 Հայաստան
Ավանդաբար միանալով «Թանգարանային օր/գիշեր» միջազգային նախաձեռնությանը,  ARARAT  թանգարանը այս տարի առավել համալրելով միջոցառման ձևաչափը հրավիրել էր բացահայտել Երևանյան մի շարք թանգարաններ։
ARARAT  թանգարանից տեղեկացնում են՝ նման նախաձեռնությունը նպատակ ունի առավել բարձրացնել հետաքրքրությունը հայաստանյան թանգարանների նկատմամբ և բացահայտել մեր ինքնության և ժառանգության տարբեր եզրերը։
Միջոցառման ընթացքում կազմակերպվեցին այցելություններ դեպի Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարան, Կոմիտասի թանգարան – ինստիտուտ՝ «Կոմիտասից Կոմիտաս» ցուցահանդես  և Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան – ինստիտուտ՝ Հովհաննես Մարգարյանի ծննդյան 120-ամյակին նվիրված «Քարի ձայնն ու բույրը» ցուցահանդես, որտեղ հնարավորություն ընձեռվեց հանդիպել թանգարանային նյութերի մատուցման տարբեր մոտեցումների՝ դասականից մինչև մտերմիկ զրույց։
«Այս տարվա ձևաչափի ընտրությունը պատահական չէր։ Նայելով թանգարաններին ոչ միայն որպես ժառանգությունը պահպանող, ուսումնասիրող և ներկայացնող հաստատություններ, մենք գտանք, որ անգամ հուզական ամենաբարդ իրավիճակներում թանգարաններն այն վայրերն են, որտեղ կարելի է գտնել սեփական ինքնության բանալին, արժևորել անցյալը, վերաիմաստավորել ներկան ու նայել ապագային, ի վերջո խորհել ու ոգեշնչվել։
Ուստի, լինելով Թանգարանային միջազգային խորհրդի անդամ, ARARAT թանգարանը նախաձեռնեց այս ձևաչափը «Թանգարանային օր/գիշեր» միջոցառման նախօրեին, որպես յուրօրինակ հիշեցում, թե որքան հետաքրքիր և բազմաբովանդակ կարող է լինել այդ օրը», - ասել է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի մենեջեր Զարուհի Սարիբեկյանը։
Միջոցառման ավարտին մասնակիցները հնարավորություն ունեցան անկեղծ զրույզի ձևաչափով կիսել իրենց տպավորությունները երևանյան ամենաոճային բարերից մեկում՝ Phoenix-ում, մեկ գավաթ ARARAT Coffee-ի շուրջ։

Society 13:21 17/05/2021 Armenia
Traditionally having joined the international "Museum Day/Night" initiative, ARARAT Museum invites you to discover several museums in Yerevan, enriching the format of the event this year.
This initiative is aimed at raising interest in Armenian Museums and discovering the different facets of our identity and heritage, ARARAT Museum said in a statement on Monday.
During the event, visits will be organized to the Museum of Folk Arts after Hovhannes Sharambeyan, Komitas Museum-Institute ("Exhibition from Komitas to Komitas”), National Museum-Institute of Architecture after Alexander Tamanyan ("The Sound and Smell of Stone") to mark the 120th anniversary of Hovhannes Margaryan, where we will have the opportunity to meet different approaches to the presentation of museum materials, from classic one to sincere dialogue.
"The choice of this year's format was not accidental. We consider the museums as heritage-preserving, research-presenting institutions, but even in the most emotionally challenged situations, museums are places to find the key to one's identity, value the past, reinterpret the present and look to the future, and ultimately, reflect and be inspired. Therefore, as a member of the International Council of Museums, ARARAT Museum initiated this event on the eve of "Museum Day / Night" as a unique reminder of how interesting and versatile the day can be,” said Zaruhi Saribekyan, Communications Manager of Yerevan Brandy Company.
At the end of the event, the participants will have the opportunity to share their impressions of one glass of ARARAT Coffee in one of the most stylish bars in Yerevan, Phoenix, in a frank conversation.