Մշակույթ 11:52 18/05/2021 Արցախ
«Caucasus Heritage Watch»-ը հայտնում է, որ Շուշիից հյուսիս գտնվող դարավոր հայկական գերեզմանատունը մասամբ ավերվել է: Նշվում է, որ քաղաք մուտք գործող ճանապարհի արևմտյան կողմի տարածքների մի մասը ավերվել է շենքային համալիրի կառուցման արդյունքում։
Ասվում է, որ ճանապարհի երկու կողմերն ընդգրկող ընդարձակ գերեզմանատանը կար 96 գերեզմանաքար՝ 1834-1920թթ.։ Եվ երկու 12-13-րդ դդ. խաչքարեր, ներառյալ ազնվական հայ ընտանիքների՝ մելիքների գերեզմանները։
Ասվում է, սակայն, որ արված պատկերներով հնարավոր չէ որոշել վնասված գերեզմանների քանակը, CHW-ն կոչ է անում Ադրբեջանի նախագահին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ ճիշտ գնահատել վնասի չափը և պահպանել այս պատմական վայրը:
CHW-ը հետազոտողների թիմ է, որի առաքելությունն է վերահսկել և փաստաթղթավորել վտանգված և վնասված մշակութային ժառանգությունը՝ օգտագործելով արբանյակային պատկերները:

Древнее армянское кладбище к северу от Шуши частично разрушено - CHW
«Caucasus Heritage Watch» сообщает, что многовековое армянское кладбище к северу от Шуши частично разрушено. Отмечается, что некоторые участки западной части ведущей в город  дороги были разрушены в результате строительства жилого комплекса.
Сообщается, что на большом кладбище по обе стороны дороги было 96 надгробий 1834-1920 гг. И два хачкара, 12-13 вв., в том числе, могилы меликов знатных армянских родов.
Тем не менее, исследование показало, что невозможно определить количество поврежденных могил с помощью сделанных снимков, CHW призывает президента Азербайджана и ЮНЕСКО правильно оценить степень ущерба и сохранить это историческое место.
CHW - это группа исследователей, миссия которой состоит в отслеживании и документировании при помощи спутниковых снимков находящееся под угрозой и поврежденное культурное наследие.