Քաղաքական 16:11 18/05/2021 Հայաստան
«Մի պետություն առանց որևէ հայտարարության, կամ նախազգուշացման հատում է մեկ այլ պետության սահմանները միանգամից 3 տեղից և արդեն մեկ շաբաթ խորանում է նրա տարածքում։ Մյուս պետությունը սկզբում ձևացնում է, որ այդպիսի փաստ չկա և փորձում է ծածկադմփոց անել, իսկ հետո խնդրում է մեկ ուրիշ պետության զինված ուժերի սպային բանակցել իր անունից։
Հետո ֆոն են ստեղծում, թե  բանակցությունն ավարտվեց բարեհաջող և առաջխաղացումը կասեցված է։ Հետո անցնում է մի քանի ժամ և պարզվում է, որ առաջխաղացումը շարունակվում է, ներկայությունը՝ ավելանում։
Ինչպե՞ս կարձագանքեինք, եթե կարդայինք երկու երկրի մասին այս պատմությունը, եթե այն չվերաբերեր Հայաստանին, որովհետև, ինչպես գիտեք, սա այն է, ինչ այսօր կատարվում է մեզ հետ։ Կմտածեինք, որ անհնարին է, ուտոպիստական ֆարս։ Մինչդեռ այս պատմությունը հնարովի չէ, ավելին, տեղի է ունենում մեր աչքի առջև և արդեն մեկ շաբաթ։
Մի քանի հարց.
1. Ինչո՞ւ ոչ մի տեղ ադրբեջանցիների դիմաց կանգնած չի եղել սահմանապահ զորք, ԱԱԾ կամ ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանում, երկրապահ կամ մեկ զինված մարդ։ Գոնե մեկը։
2. Անկեղծորեն չեմ կարողանում հասկանալ հանգստությունը և այն, թե ինչո՞ւ են ՀՀ հպարտ և ոչ այնքան քաղաքացիները  նորմալ համարում  իրենց ընտրած իշխանության տոտալ բացակայությունը։ Պատերազմից անցել է ավելի քան վեց ամիս, ՊՆ-ն չի պատրաստել առաջնագիծ, չի ապահովել սահմանների անվտանգություն և չի էլ զբաղվում այդ հարցով։ Դե այնպիսի «երկրորդական» կազմակերպությունների մասին, ինչպիսիք են ԱԱԾ-ն, որին պատկանում են սահմանապահ զորքերը, Գլխավոր դատախազությունը, քննչականը, ԱԳՆ-ն, ՀՀ դեսպանատները, նույնիսկ ավելորդ է խոսել։
3. Ժողովրդի ընտրած, օլիգարխիայի որդեգրած, միջազգային հանրության կողմից արհամարհված վիժվածք-ոչնչություն վարչապետն ո՞ւր է։ Ընտրել եք վարչապետ, փայփայել  եք, պահել եք  ի հեճուկս դավաճանության, մահի ու պարտության, 4 օր առաջ Գեղարքունիքում ոտքերի տակ ոչխար էիք մորթում։ Լավ, ձեզ չի՞ հուզում, որ այդ մարդն ուր գնում է, հետևից թուրքն է գալիս։ Ընդ որում՝ գալիս է ոչ թե իր, այլ ձեր տներ։
2018 թվականին ժողովուրդն իրապես հաղթեց, ինչպես աղաղակում էր ամբոխը։ Բայց ժողովուրդը հաղթեց պետությանը։ 2018-ին պետությունը պարտվեց և, ինչպես հիմա տեսնում ենք, մահացավ։ Այդ վայրկյանից այն ամենն, ինչ կատարվում է, ժողովրդի հաղթանակի խրախճանքն է պետության ինքնահողին։ Պետություն չկա։ Մնացածն էլ պահպանելու ցանկություն էլ չկա։ Իսկ երբ չկա պետություն, չկա նաև պետական սահման։ Դրա համար էլ մարդիկ շատ նորմալ են վերաբերվում այս ամենին։ Դրա համար էլ հարկատուներից ֆինանսավորվող Հ1-ի եթերից Թուրքիայի մեկ այլ շպիոն հայտարարում է, որ իրենք պաշտպանում են մարդուն, այլ ոչ թե հողը։ Եվ ինքը դեռ կա, ներկայացնում է Հայաստանի ժողովրդին՝ ԱԺ-ում։
Սրանով ամեն ինչ ասված է։
Կա մի մեծ ինքնախաբեություն, որ  ժողովուրդ ասելով նկատի ունենք այս տեսանյութի պապիկին, որն ինքնամոռաց ցանկանում է ոչխար մորթել Նիկոլի ոտքերի տակ։
Մինչդեռ Ժողովուրդ են բոլորը՝ Վազգեն Մանուկյանը, որի առաջնորդած  շարժումը հօդս ցնդեց՝ կարծես չէր էլ եղել, Գագիկ Ծառուկյանը, որն անկեղծ չի փորձում հասկանալ, թե ի՞նչ վատ բան կար հայտնի հրավառության մեջ։
Ժողովուրդ են ՀՀ երկրորդ դեմք Արարատ Միրզոյանը, որի գործակալ լինելը նորմալ ընդունվեց, ապա մարսվեց ու մոռացվեց։ Ժողովուրդ են 2018-ին աղմկող կանայք, ովքեր այս ամենը սկսեցին պատշգամբներում թավաներին խփելով, որի արձակած ձայնի արձագանքը վերադարձավ Եռաբլուրից՝ երկինք բարձացող ողբի տեսքով։
Ժողովուրդ է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, որն աշխարհի միակ նախադեպն է, որը կոչվելով հիմնադիր նախագահ նաև մասնակցում է իր հիմնած  պետության հուղարկավորությանը։
Ժողովուրդ են Դավիթ Տոնոյանն ու Զոհրապ Մնացականյանը, որոնք ելույթներով նոր պատերազմով նոր տարածքներն էին բերում կամ դիվանագիտությամբ սարեր շուռ տալիս, վստահություն սերմանում առ վիժվածք, իսկ հիմա անմեղ զոհի դեմքով փախած են։
Եվ ժողովուրդ են բոլոր նրանք, ովքեր գերադասեցին ամբոխը պետությունից՝  սպանելով պետությունն ու քաղաքացուն։  Ու դա արեցին հպարտությամբ, դուխով, անգրագիտությամբ, չարությամբ, մանկամտությամբ, կենացներով։

Политика 19:25 18/05/2021 Армения
«Одно государство без какого-либо заявления или предупреждения пересекает границы второго государства сразу в 3 местах и уже целую неделю углубляется на его территорию. Второе государство сперва делает вид, будто подобного факта нет, пытается все скрыть, а потом просит офицера ВС другой страны провести переговоры от его имени.
Затем создают фон, будто переговоры завершились благополучно и продвижение пресечено. Но проходит пару часов, и выясняется, что это продвижение продолжается, присутствие – увеличивается.
Как бы мы отреагировали, если бы прочитали эту историю о двух странах, если бы она не касалась Армении? Но, как вы знаете, именно это и происходит с нами сегодня. Мы бы подумали, что это невозможно, что это утопический фарс. Между тем, эта история невыдуманная, более того все это происходит на наших глазах и уже на протяжении недели.
Несколько вопросов:
1.Почему ни в одном месте перед азербайджанцами не стояло погранвойска, соответствующего подразделения СНБ или МО, ополченца или хотя бы одного вооруженного человека? Хотя бы одного.
2. Честно не могу понять спокойствие и то, почему гордые и не очень граждане РА считают нормальным тотальное отсутствие избранной ими власти? Прошло более шести месяцев после войны, министерство обороны не подготовило передовую линию, не обеспечило безопасности границ и даже не занимается этим вопросом. Ну, а о таких «второстепенных» организациях, как СНБ, под ведомством которого находятся погранвойска, Генпрокуратура, СК, МИД, посольства РА, даже излишне говорить.
3.А где избранный народом, усыновленный олигархией, игнорируемый международным сообществом выродок-ничтожество премьер? Вы избрали премьер-министра, лелеяли и удержали его у власти – вопреки предательству, смертям и поражению, 4 дня назад в Гегаркунике вы принесли в жертву овцу к его ногам. Ладно, неужели вас не волнует следующее: куда бы этот человек не пошел, за ним сразу приходит турок? Причем приходит не в его, а в ваши дома.
В 2018 году народ, действительно, победил, как кричала толпа. Но народ победил государство. А государство в 2018 году потерпело поражение и, как мы видим сейчас, скончалось. Происходящее с той секунды – празднование победы народа после похорон государства.
Государства просто нет. Да и желания сохранения оставшегося нет. А когда нет государства, нет и государственной границы. Потому люди столь нормально относятся ко всему этому. Вот почему другой турецкий шпион в эфире Общественного телевидения Армении, которое финансируется налогоплательщиками, заявляет, что они защищают человека, а не землю. И он все еще существует, представляет народ Армении – в НС.
Этим все сказано.
Налицо один большой самообман, когда, говоря народ, имеем в виду дедушку из видеоматериала, который самоотверженно хочет принести в жертву овцу под ногами Никола.
Между тем, народом являются все – Вазген Манукян, возглавляемое которым движение испарилось, как будто его и не было, Гагик Царукян, который искренне не может понять, что плохого в известном салюте.
Народом является и второе лицо РА Арарат Мирзоян, бытность которого агентом была воспринята нормально, затем приелась и была позабыта.
Народом являются и шумевшие в 2018 году женщины, которые начали все это с битья половниками по кастрюлям на своих балконах, эхо от звона же вернулось с воинского пантеона «Ераблур» – в виде возносящейся в небо скорби.
Народом является и Левон Тер-Петросян, который является единственным прецедентом в мире, который, будучи президентом-основателем, также участвует в похоронах основанного им же государства.
Народ – это и Давид Тоноян и Зограб Мнацаканян, которые своими выступлениями новой войной приносили новые территории или дипломатией сворачивали горы, внушали доверие к выродку, а сейчас в бегах с лицом невинной жертвы.
Народ – это все те, кто предпочел толпу государству, убив государство и гражданина. И сделали это с гордость, дерзко, неграмотно, со злостью, инфантильностью и тостами.
Да будут прокляты враги Армении – внутренние и внешние!
Слава Республике Армения, которая была и может возродиться!
P.S. Овца, которую пытались принести в жертву под ногами Никола, символизирует Agnus Dei (Агнус Деи; Агнец Божий).