Հասարակություն 15:49 19/05/2021 Աշխարհում
ԵՄ-ն թույլ կտա մուտք գործել իր տարածք նրանց, ովքեր պատվաստված կլինեն իր կողմից հաստատված պատվաստանյութերով
Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) հաստատել է այն տեղեկատվությունը, որ ԵՄ անդամ երկրները համաձայնության են եկել Միության կողմից հաստատված պատվաստանյութերով լիովին պատվաստված զբոսաշրջիկների՝ ԵՄ տարածք մուտք գործելու վերաբերյալ, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«ԵՄ երկրների դեսպանները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել երրորդ երկրներից լիարժեք պատվաստված զբոսաշրջիկների մուտքը ԵՄ թույլատրելու մասին», - ասել է ԵՀ խոսնակը ՝ նշելով, որ այս փուլում խոսքն այն պատվաստանյութերի մասին է, որոնք ստացել են Եվրոպական դեղերի գործակալության (EMA) հավանությունը։
Ըստ նրա, այժմ ԵՄ խորհուրդը պետք է հաստատի այս առաջարկությունը։
Ինչպես և սպասվում էր, սահմանների բացման և դրա հետ կապված պատվաստումների սերտիֆիկատների տրամադրման հարցերը պետք է դառնան մայիսի 25-ին ԵՄ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների մասնակցությամբ գագաթնաժողովի հիմնական թեմաներից մեկը:
ԵՄ երկրները քննարկում են մարտի սկզբից ԵՄ բոլոր 27 երկրներում ճանաչված պատվաստումների վկայագրերը ներկայացնելու գաղափարը: ԱյԴ փաստաթուղթը պետք է ներառի տվյալների երեք կատեգորիաներ՝ պատվաստման ժամկետ, COVID-19-ով հիվանդացած լինելու ժամկետ, ՊՇՌ թեստերի ամսաթվեր և արդյունքներ:

Политика 17:37 19/05/2021 Армения
Еврокомиссия (ЕК) подтвердила информацию о том, что государства - члены ЕС достигли соглашения о разрешении въезда на территорию сообщества туристов, полностью вакцинированных одобренными в союзе вакцинами. Ранее в среду об этом сообщило Agence France-Presse (AFP) со ссылкой на источники в ЕС, сообщает ТАСС.
"Послы стран ЕС достигли соглашения о разрешении въезда полностью вакцинированных туристов на территорию Евросоюза из третьих стран", - сказал представитель ЕК, отметив при этом, что речь на данном этапе идет о вакцинах, получивших одобрение Европейского агентства лекарственных средств (ЕМА). По его словам, теперь Совет ЕС должен одобрить эту рекомендацию, которая, тем не менее, не носит обязательный характер.
Как ожидается, тема открытия границ и связанных с ней сертификатов о вакцинации должна стать одной из главных на экстренном саммите глав государств и правительств Евросоюза 25 мая.
Страны ЕС обсуждают идею введения признанных во всех 27 странах Евросоюза сертификатов вакцинации с начала марта. Название "зеленый цифровой пропуск" придумала Еврокомиссия, она же предложила, чтобы данный документ включал три категории данных: собственно о вакцинации, о датах перенесенного заболевания COVID-19 и о датах и результатах ПЦР-тестов.