Հասարակություն 15:49 19/05/2021 Աշխարհում
ԵՄ-ն թույլ կտա մուտք գործել իր տարածք նրանց, ովքեր պատվաստված կլինեն իր կողմից հաստատված պատվաստանյութերով
Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) հաստատել է այն տեղեկատվությունը, որ ԵՄ անդամ երկրները համաձայնության են եկել Միության կողմից հաստատված պատվաստանյութերով լիովին պատվաստված զբոսաշրջիկների՝ ԵՄ տարածք մուտք գործելու վերաբերյալ, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«ԵՄ երկրների դեսպանները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել երրորդ երկրներից լիարժեք պատվաստված զբոսաշրջիկների մուտքը ԵՄ թույլատրելու մասին», - ասել է ԵՀ խոսնակը ՝ նշելով, որ այս փուլում խոսքն այն պատվաստանյութերի մասին է, որոնք ստացել են Եվրոպական դեղերի գործակալության (EMA) հավանությունը։
Ըստ նրա, այժմ ԵՄ խորհուրդը պետք է հաստատի այս առաջարկությունը։
Ինչպես և սպասվում էր, սահմանների բացման և դրա հետ կապված պատվաստումների սերտիֆիկատների տրամադրման հարցերը պետք է դառնան մայիսի 25-ին ԵՄ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների մասնակցությամբ գագաթնաժողովի հիմնական թեմաներից մեկը:
ԵՄ երկրները քննարկում են մարտի սկզբից ԵՄ բոլոր 27 երկրներում ճանաչված պատվաստումների վկայագրերը ներկայացնելու գաղափարը: ԱյԴ փաստաթուղթը պետք է ներառի տվյալների երեք կատեգորիաներ՝ պատվաստման ժամկետ, COVID-19-ով հիվանդացած լինելու ժամկետ, ՊՇՌ թեստերի ամսաթվեր և արդյունքներ:

Society 16:17 19/05/2021 World
The 27 member states of the European Union announced on Wednesday they had agreed to allow fully vaccinated travellers to enter the bloc, The Local reports.
EU ambassadors for the 27 member states recommended at a meeting on Wednesday that rules should be changed to allow non-essential visits into the EU by travellers who are fully vaccinated – in other words both doses of a two-dose vaccine or one in the case of the Johnson & Johnson injection.
However on the unresolved question of how will visitors be able to prove they have been vaccinated, the EU said it will be up to individual member states to decide what evidence they will accept.
The Local is currently trying to determine what proof will be needed in the countries we cover.
The EU currently has a small “safe list” of countries from where travellers are allowed in for non-essential reasons due to its infection rates. The list includes Australia, New Zealand and Israel. The UK is expected to be formally added to this list on Friday although some EU countries, including France, have already jumped ahead and allowed non-essential travel from the UK.