Քաղաքական 15:21 19/05/2021 Հայաստան
Աբրահամյան. Ստեղծված լարված իրադրության, նոր սադրանքների, նոր էսկալացիայի հրահրման առումով շահագրգիռ սուբյեկտները քիչ չեն
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանն անդրադարձել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությանը, ըստ որի՝ «չնայած վաղօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ ադրբեջանական կողմը բանակցություններին չի ներկայացել»։
Նա գրել է. «ՊՆ-ն հաղորդում է, որ Ադրբեջանը խախտել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և հրաժարվել ներկայանալ իրադրության հանգուցալուծմանն ուղղված բանակցություններին։
Մի բան արդեն հստակ է՝ ստեղծված լարված իրադրության, նոր սադրանքների, նոր էսկալացիայի հրահրման առումով շահագրգիռ սուբյեկտները քիչ չեն։
Մյուս կողմից՝ տեսանելի է, որ Իրանն ու ՌԴ-ն իրադրության հետագա սրումը համարում են իրենց կենսական շահերին հակասող և այս ուղղությամբ սպասելի ակտիվություն են դրսևորում, որի նպատակը լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների կանխումն է։
Հատկապես այս երկրների հետ մեծ աշխատանք կա տանելու և ընդհանուր մոտեցումները առավելագույնս համադրելու խնդիր։

16:37 19/05/2021 Армения
Тигран Абрамян: Заинтересованных в сложившейся напряженной ситуации в новых провокациях, новой эскалации субъектов немало
Учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры») Тигран Абрамян коснулся сообщения министерства обороны РА, согласно которому, «несмотря на заранее достигнутую договоренность, азербайджанская сторона не явилась на переговоры»:
Он пишет: «МО сообщает, что Азербайджан нарушил достигнутые договоренности и не явился на переговоры, нацеленные на разрешение сложившейся ситуации.
Одно уже очевидно: заинтересованных в сложившейся напряженной ситуации, новых провокациях, новой эскалации субъектов немало.
С другой стороны, понятно, что Иран и РФ дальнейшее обострение ситуации считают противоречащим их жизненно важным интересам и проявляют в данном направлении ожидаемую активность, цель которой – предотвращение масштабных военных действий.