Հասարակություն 11:02 20/05/2021 Հայաստան
Շորթող ծրագրերը հաճախ են հիշատակվում կիբեռսպառնալիքների քննարկման ժամանակ, որոնց ընկերությունները կարող են բախվել 2021 թվականին։ Չարագործները շատ առաջ են գնացել նման ծրագրերի ստեղծման գործում, ինչը հաստատվում է նման հարձակումների մասին պարբերաբար տարածվող նորություններով։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության փոխանցմամբ,  այնուամենայնիվ, ցանցահենները կարողանում են թաքցնել, թե ինչպես է կազմակերպվում շորթող ծրագրերի էկոհամակարգը։ «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետներն ուսումնասիրել են դարկնետի ֆորումները և REvil ու Babuk խմբերի գործունեությունը, որպեսզի կազմակերպություններին օգնեն հասկանալ, թե ինչպես է աշխատում այն և ինչպես պայքարել դրա դեմ։
Շորթող ծրագրերի էկոհամակարգը ներառում է բազմաթիվ մասնակիցներ, որոնք կատարում են տարբեր դերեր: Նրանց թվում են մշակողները, բոտմաստերները, հասանելիություն վաճառողները և շորթող ծրագրերի օպերատորները, որոնք համագործակցում են միմյանց հետ դարկնետում: Նրանք հանդիպում են մասնագիտացված ֆորումներում, որտեղ միշտ կարելի է գտնել  ծառայությունների կամ գործընկերների որոնման մասին նոր հայտարարություններ:
Խոշոր խաղացողները, որոնք կազմակերպում են լայնածավալ հարձակումներ և սովորաբար աշխատում են ինքնուրույն, հաճախ չեն այցելում նման կայքեր: Սակայն հայտնի խմբերը, որոնցից է REvil-ը, որոնք վերջին մի քանի եռամսյակների ընթացքում ավելի ու ավելի հաճախ են գրոհում կազմակերպությունները, պարբերաբար հրապարակում են իրենց առաջարկներն ու գործընկերային ծրագրի մասին նորությունները: Այս տեսակի մասնակցությունը ենթադրում է փոխշահավետ հարաբերություններ մշակողների և նրանց միջև, ովքեր ուղղակիորեն գրոհում են կազմակերպությունը: Առաջիններն ստանում են շահույթի 20-40% մասնաբաժինը, իսկ երկրորդները՝ 60-80%։
Գործընկերների ընտրությունը մանրակրկիտ կարգավորված գործընթաց է՝ հաստատված կանոններով, որոնք որոշվում են շորթող ծրագրերի օպերատորների կողմից հենց սկզբից, ներառյալ՝ աշխարհագրական հայտանիշով սահմանափակումները։ Միևնույն ժամանակ, զոհ փնտրելիս չարագործները ոչ մի հատուկ ընտրություն չեն կատարում։
Մարդիկ, ովքեր վարակում են կազմակերպությունները և նրանք, ովքեր կառավարում են շորթող ծրագրերը, տարբեր սուբյեկտներ են, որոնք միավորված են միայն շահույթ ստանալու ցանկությամբ, ուստի հաճախ զոհ են դառնում կազմակերպություններ, որոնց ենթակառուցվածքներին գրոհողները հեշտությամբ կարող են հասանելիություն ստանալ: Դրա համար հարձակմանը կարող են ներգրավվել գործընկերներ, որոնք վաճառում են արդեն վարակված ընկերություններին հասանելիությունն աճուրդում կամ ֆիքսված գնով, որը կարող է սկսվել 50 ԱՄՆ դոլարից: Այդ չարագործները հաճախ կամ բոտնետների տերեր են, որոնք իրականացնում են զանգվածային ու լայնածավալ արշավներ և մեծածախ վաճառում  վարակված սարքերին հասանելիությունները, կամ հասանելիութուններ վաճառողներ, որոնք փնտրում են համացանց ելքի հրապարակայնորեն բացահայտված ծրագրային խոցելիություններ, օրինակ, VPN-սարքերում կամ էլեկտրոնային փոստի շլյուզներում, և առաջարկում են դրանք օգտագործել կորպորատիվ ցանց ներթափանցելու համար:
Ֆորումներում, որտեղ առաջարկվում են շորթող ծրագրեր, կարելի է գտնել նաև այլ առաջարկներ: Օրինակ, որոշ չարագործներ վաճառում են վնասաբեր ծրագրերի նմուշներ և շորթող ծրագրերի ստեղծման համար ԾԱ՝ 300-ից մինչև 4000 ԱՄՆ դոլար գնով, ինչպես նաև առաջարկում են շորթող ծրագրեր՝ որպես մշակողների մշտական աջակցությամբ ծառայություն՝ ամսական 120 ԱՄՆ դոլարից մինչև տարեկան 1900 ԱՄՆ դոլար գնով:
«Շորթող ծրագրերի էկոհամակարգը բարդ կառուցվածք է, և խաղաքարտին դրված են բազմաթիվ շահեր։ Դա բազմաթիվ խաղացողներով շարժունակ շուկա է, որտեղ կան ինչպես պատահական, այնպես էլ շատ պրոֆեսիոնալ ու առաջավոր խաղացողներ։ Նրանք չեն ընտրում կոնկրետ թիրախներ և գրոհում են ցանկացած մասշտաբի կազմակերպության, եթե կարողանում են դրա ենթակառուցվածքին հասանելիություն ստանալ։ Այդ բիզնեսը ծաղկում է, այն մոտ ժամանակներս չի անհետանա,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության կիբեռանվտանգության փորձագետ Դմիտրի Գալովը։ - Լավ նորությունն այն է, որ նույնիսկ բավականին պարզ անվտանգության միջոցները կարող են խանգարել չարագործներին գրոհել կազմակերպությունը։ Բազային մեթոդներն, ինչպիսիք են ԾԱ-ի կանոնավոր թարմացումը և մեկուսացված կրկնօրինակների ստեղծումը, իսկապես աշխատում են: Կան բազմաթիվ այլ միջոցներ, որոնք ընկերությունները կարող են օգտագործել իրենց անվտանգությունն ապահովելու համար»:

Пресса дня 11:08 20/05/2021 Армения
Программы-шифровальщики часто упоминаются при обсуждении киберугроз, с которыми компании могут столкнуться в 2021 году. Злоумышленники весьма продвинулись в создании таких программ, что подтверждается регулярными новостями о таких атаках. Тем не менее хакерам удаётся скрывать, как именно устроена экосистема программ-вымогателей. Чтобы помочь организациям понять, как она работает и как с ней бороться, эксперты «Лаборатории Касперского» изучили форумы даркнета и деятельность групп REvil и Babuk.
Экосистема программ-вымогателей включает в себя множество участников, которые выполняют различные роли. Среди них — разработчики, ботмастеры, продавцы доступов и операторы вымогателей, которые взаимодействуют друг с другом в даркнете. Они встречаются на специализированных форумах, где всегда можно найти новые объявления об услугах или поиске партнёров. Крупные игроки, которые устраивают масштабные атаки и обычно работают самостоятельно, нечасто посещают подобные сайты.
Однако известные группы, такие как REvil, которые в последние несколько кварталов всё чаще атакуют организации, регулярно публикуют свои предложения и новости о партнёрской программе. Такой тип участия предполагает взаимовыгодные отношения между разработчиками и теми, кто непосредственно атакует организацию. Первые получают долю прибыли в размере 20-40%, а вторые — 60-80%.
Выбор партнёров — тщательно отлаженный процесс с устоявшимися правилами, которые определяются операторами программ-вымогателей с самого начала, включая ограничения по географическому признаку. В то же время при поиске жертв злоумышленники не проводят никакого специального отбора.
Люди, которые заражают организации, и те, кто управляет вымогателями, — это разные субъекты, которые объединены только желанием получить прибыль, поэтому часто жертвами становятся организации, к инфраструктуре которых злоумышленники легко могут получить доступ. Для этого к атаке могут привлекаться партнёры, которые продают доступ к уже заражённым компаниям — на аукционе или по фиксированной цене, которая может начинаться от 50$. Эти злоумышленники чаще всего являются либо владельцами ботнетов, которые проводят массовые и широкомасштабные кампании и продают доступ к заражённым устройствам оптом, либо продавцами доступов, которые ищут публично раскрытые уязвимости в ПО для выхода в интернет, например VPN-устройствах или шлюзах электронной почты, и предлагают использовать их для проникновения в корпоративную сеть.
На форумах, где предлагаются программы-вымогатели, можно найти и другие предложения. Например, некоторые злоумышленники продают образцы вредоносных программ и ПО для создания программ-вымогателей по цене от 300 до 4000 долларов США, а также предлагают программы-вымогатели как услугу с постоянной поддержкой от разработчиков по цене от 120 долларов США в месяц до 1900 долларов США в год.
«Экосистема вымогателей — сложная структура, и на карту поставлено множество интересов. Это подвижный рынок со многими игроками, как случайными, так и очень профессиональными и продвинутыми. Они не выбирают конкретные цели и атакуют организацию любого масштаба, если могут получить доступ к её инфраструктуре. Этот бизнес процветает, он не исчезнет в ближайшее время, — комментирует Дмитрий Галов, эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского». — Хорошая новость заключается в том, что даже довольно простые меры безопасности могут помешать злоумышленникам атаковать организацию. Базовые методы, такие как регулярное обновление ПО и создание изолированных резервных копий, действительно работают. Есть ещё множество других способов, которые могут использовать компании, чтобы обезопасить себя».