Քաղաքական 11:40 21/05/2021 Հայաստան
ԵԽ-ն հնարավոր ամեն ինչ անելու է՝ հումանիտար և մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերը բարձրացնելու համար․ ԵԽ գլխավոր քարտուղար
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը պատասխանել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի վերաբերյալ նամակին:
«Մենք շարունակում ենք ուշադիր հետևել Լեռնային Ղարաբաղում ու նրա շուրջ հումանիտար և մարդու իրավունքների վիճակին: Իր հերթին, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն իր մտահոգությունն է հայտնել այն զեկույցների առնչությամբ, համաձայն որոնց՝ 2020թ. հակամարտության համատեքստում կալանավորված ոչ բոլոր անձինք են փոխանակվել»,- մասնավորապես նշել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ ԵԽԽՎ միգրացիոն հանձնաժողովն այժմ պատրաստում է զեկույց «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքները» խորագրով:
«Թույլ տվեք հավաստիացնել Ձեզ, որ Եվրոպայի խորհուրդն իր մանդատի շրջանակում անելու է հնարավոր ամեն ինչ աջակցելու երկու անդամ-երկրներին՝ տարածաշրջանում հասնելու երկարաժամկետ խաղաղության ու բարգավաճման, և օգտագործելու է յուրաքանչյուր հնարավորություն` հումանիտար և մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերը բարձրացնելու համար»,- ասված է Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի պատասխան նամակում:

Politics 14:57 21/05/2021 Armenia
CoE will do everything possible within its mandate to raise humanitarian and human rights questions, its chief tells Armenian president
Secretary General of the Council of Europe (CoE) Marija Pejčinović Burić responded to Armenian President Armen Sarkissian’s letter referring to the immediate return of all Armenian prisoners of war and civilians detained by Azerbaijan, the presidential office reported on Friday.
“We also continue to follow closely the humanitarian and human rights situation in and around Nagorno-Karabakh. On its side, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe expressed its concern about reports that not all persons detained in the context of the 2020 conflict have been exchanged,” the CoE chief said.
She also informed that the PACE Migration Committee is now preparing a report on the “Humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan.”
“Let me assure you that the Council of Europe will do everything possible within its mandate in order to assist both member states in achieving long-lasting peace and prosperity in the region and use every available opportunity to raise humanitarian and human rights questions,” says Marija Pejčinović Burić in her letter.