Քաղաքական 12:13 21/05/2021 Տարածաշրջան
Կանադայի ԱԳ նախարարը Լավրովին․ Շարունակելու ենք աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ ԼՂ հակամարտության մշտական կարգավորման գործընթացում
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մարկ Գառնոն նախօրեին Արկտիկայի խորհրդի նախարարների հանդիպմանը զրուցել է իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ:
Նախարար Գառնոն վերահաստատել է, որ Կանադան վճռականորեն սատարում է Արկտիկայի խորհրդի աշխատանքին, վերահաստատել է Կանադայի միանշանակ դատապարտումը՝ Ռուսաստանի կողմից Ղրիմ անօրինական ներխուժման ու բռնակցման հետ կապված, մտահոգություն հայտնել Ուկրաինայի տարածքում և նրա շրջակայքում Ռուսաստանի ապակայունացնող վերջին գործողությունների կապակցությամբ: Այս մասին ասվում է Կանադայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Կանադայի ԱԳՆ-ն նշում է, որ նախարար Գառնոն և նախարար Լավրովը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող զարգացումները:
«Նախարար Գառնոն վերահաստատեց, որ Կանադան շարունակում է կոչ անել Հայաստանին և Ադրբեջանին` թուլացնել լարվածությունը, և հույս է հայտնում, որ կողմերը կարող են նշանակալից գործողություններ իրականացնել` ներառյալ ձերբակալվածների ազատ արձակման ու մահացածների աճյունների վերադարձի առումով, ինչպես նաև բոլոր ենթադրյալ ռազմական հանցագործությունների քննության և դատապարտման, ականազերծման ուղղությամբ համագործակցության հարցում։ Մենք շարունակելու ենք աջակցել Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) առանցքային դերակատարությանը՝  այս հակամարտության մշտական կարգավորման գործընթացում»,-ասվում է Կանադայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Politics 13:52 21/05/2021 Region
Canada’s Garneau to Lavrov: We will continue to support OSCE in reaching permanent settlement of Karabakh conflict
Canadian Foreign Minister Marc Garneau spoke with his Russian counterpart, Sergey Lavrov, at the Arctic Council Ministerial meeting on Thursday.
“Minister Garneau reiterated that Canada firmly supports the work of the Arctic Council and will continue to work with all Arctic states and Indigenous Permanent Participants to advance sustainable economic, social and cultural development as well as environmental protection initiatives important to Northern Peoples and communities in the circumpolar Arctic region.
Minister Garneau reiterated Canada's unequivocal condemnation of Russia's illegal invasion and annexation of Crimea and expressed Canada's concern over Russia's recent destabilizing actions in and around Ukraine,” the government of Canada said in a statement.
“Finally, Minister Garneau and Minister Lavrov discussed the developments in Nagorno-Karabakh. Minister Garneau reiterated that Canada continues to call on Armenia and Azerbaijan to ease tensions and expresses its hope that the parties can engage in meaningful action, including accelerating the release of detainees and the remains of the deceased, the investigation and prosecution of all alleged war crimes and cooperation on demining, and that we will continue to support the primary role of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) in reaching a permanent settlement of this conflict,” the statement said.