Քաղաքական 16:32 21/05/2021 Հայաստան
Սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացները պետք է հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման գործընթացի մաս կազմեն. ԱԳՆ
«Ուժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքի օգտագործմամբ պայմանների առաջադրումը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Հայաստանը չի տրվելու նմանօրինակ ճնշումներին»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով լրատվամիջոցների հարցերին, թե արդեն մեկ շաբաթից ավել է՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը ներթափանցել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք, խնդրում ենք ԱԳՆ դիրքորոշումը ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ:
Ըստ ԱԳՆ մամուլի ծառայության, նա նաև ասել է. «Հայաստանը մերժում է նաև այսպես կոչված «վիճելի տարածքներ» կեղծ օրակարգի ներմուծումը, ինչը վտանգավոր նախադեպ կարող է հանդիսանալ ուժի կիրառման արդարացման համար նաև այլ տարածաշրջաններում:
Չկատարելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման և այլ հումանիտար հարցերի առնչությամբ՝ Ադրբեջանը կրկին ի ցույց է դրել միջազգային հանձնառությունների միտումնավոր դրժման իր վարքագիծը:
Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանների սահմանագծման և հետագայում սահմանազատման գործընթացները պետք է մաս կազմեն հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման գործընթացի, որի շրջանակներում առաջնային կերպով պետք է հասցեագրվեն Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի և Արցախի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշման հարցերը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո:
Այս իրավիճակում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ և անվերապահ դուրսբերումը մայիսի 11-ի դրությամբ ելման դիրքեր կարող է անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել ի հայտ եկող հարցերը քաղաքական-դիվանագիտական գործիքակազմի շրջանակներում դիտարկելու համար»:
Հարցին՝ ինչպե՞ս կգնահատեք միջազգայի արձագանքը իրավիճակի վերաբերյալ, Աննա Նաղդալյանը պատասխանել է. «Միջազգային իրավունքի դիրքերից հանդես եկող և Հարավային Կովկասում կայունությամբ ու անվտանգությամբ անկեղծորեն շահագրգռված միջազգային մեր գործընկերներն արտահայտել են իրենց աներկբա դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանն անհապաղ և անվերապահ պետք է ետ քաշի իր զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից»:

Политика 18:32 21/05/2021 Армения
Демаркация и делимитация границы должны стать частью процесса всеобъемлющего мирного урегулирования конфликта – МИД РА
Выдвижение условий путем применения силы или угрозы силы является грубейшим нарушением международного права, заявила пресс-секретарь армянского внешнеполитического ведомства Анна Нагдалян, отвечая на вопрос журналистов о том, какова позиция МИД в связи с длящимся более недели вторжением азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении.
Как сообщает пресс-служба МИД, она также сказала: «Армения также отвергает введение ложной повестки о так называемых «спорных территориях», которая может стать опасным прецедентом для оправдания применения силы также и в других регионах».
Нагдалян отметила, что Азербайджан, не выполнив свои обязательства по трехстороннему заявлению от 9 ноября, в частности, по вопросу возвращения армянских военнопленных и мирных жителей, находящихся в статусе заложников, и другим гуманитарным вопросам, подтвердил свое преднамеренное нарушение международных обязательств.
Демаркация и в дальнейшем делимитация границы между Арменией и Азербайджаном должны стать частью процесса всеобъемлющего мирного урегулирования конфликта, в рамках которого в первую очередь должны решаться вопросы деоккупации территорий Арцаха и определения его окончательного правового статуса под эгидой Минской группы ОБСЕ.
В этой ситуации немедленный и безоговорочный вывод вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Армении на исходные позиции по положению на 11 мая может создать необходимые условия для рассмотрения возникающих вопросов в рамках политико-дипломатического инструментария»
В ответ на вопрос о том, как она оценивает международную реакцию на ситуацию, Анна Нагдалян заявила: «Международные партнеры, выступающие с позиций международного права и искренне заинтересованные в стабильности и безопасности на Южном Кавказе, выразили свою недвусмысленную позицию о том, что Азербайджан должен немедленно и безоговорочно вывести свои войска с суверенной территории Армении».