Առանց Հայաստանի գործուն աջակցության անհնար է հասնել Արցախի անվտանգության ապահովմանը. Տիգրան Աբրահամյան
«Հետպատերազմյան այս 6-7 ամիսների ընթացքում էլ անվտանգության առումով անհրաժեշտ այն աշխատանքները, որոնք պետք է ուղղված լինեին առաջնահերթությունների սահմանմանը և աշխատանքների ծավալմանը, չեն իրականացվել»,- «Պատիվ ունեմ» դաշինքի կազմակերպած քննարկման ժամանակ հայտնեց «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ 44-օրյա պատերազմի պատճառը որոշ առումով 2018 թվականի հայտնի իրադարձություններն են, իսկ դրան հաջոդած անգործության հետևանք է վերջին 10 օրերի Հայաստանի սահմանային հատվածում ստեղծված նոր ճգնաժամը:
Տիգրան Աբրահամյանը նկատեց, որ Հայաստանում ծավալվող վերջին իրադարձություններից հետո Արցախում ստեղծված իրավիճակը 2-րդ պլան է մղվել, այն դեպքում, երբ այդ խնդիրներն իրենց կարգավորումը պետք է ստանան նաև ՀՀ աջակցության պայմաններում։
Փորձագետը գտնում է, որ այդ աջակցությունը Արցախին չի տրամադրվում։
Նա նկատեց, որ սահմանային ծառայություն իրականացնելու առումով բավականին մեծ խնդիրներ կան ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախի Հանրապետությունում։
Աբրահամյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքին, որ Հայաստանից Արցախ զորակոչի դադարեցման պայմաններում, որևէ լուրջ այլընտրանք չի առաջադրվել։
«Առանց Հայաստանի գործուն աջակցության անհնար է հասնել Արցախի անվտանգային այնպիսի երաշխիքների, որոնք մեզ թույլ կտան ապահովել անվտանգություն Արցախում ապրող մեր հայրենակիցների համար»,- հայտարարեց «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար։
- Արցախի խնդրից բացի, այսօր բախվել ենք նաև Հայաստանի տարածքային և բնակչության անվտանգության խնդիրների. Արտակ Զաքարյան

Politics 18:05 22/05/2021 Armenia
"Works aimed setting out the priorities and planning with respect to security have not been implemented over the past 5-6 months after the war," the Head of "Henaket" analytical center Tigran Abrahamyan said at a round table discussion, organised by "Salute of Honour and Respect" pre-election bloc.
In the words of the expert, the well-known events of 2018 were the reason for the 44-day war, while the recent border crisis came as the result of the inaction by authirities after the war.
Abrahamyan noted that the ongoing developments in Armenia have sidelined the situation in Artsakh when especially today it required the vital and active support from  Armenia. In his words, at present Artsakh does not receive the necessary level of support from Armenia, as both countries face major difficulties in organizing the border service.
"Without an active support from Armenia, it is impossible to provide security guarantees to Artsakh and make our compatriots living there feel safe," said Abrahamyan.