Առողջություն 12:50 24/05/2021 Աշխարհում
Բրիտանա-շվեդական AstraZeneca ընկերության Vaxzevria պատվաստանյութով պատվաստվածների շրջանում երկուշաբթի օրը թրոմբոզի հետևանքով առաջին մահն է գրանցվել Կիպրոսում: Ինչպես հայտնում է Կիպրոսի հանրապետության պետական առողջապահական կազմակերպությունը (Okypy), այս ամսվա սկզբին պատվաստված 39-ամյա բրիտանուհին մահացել է Նիկոսիայի հիվանդանոցներից մեկում:
Կինը պատվաստվել է Vaxzevria-ով մայիսի 6-ին Պաֆոսում: Ըստ ՏԱՍՍ-ի աղբյուրների, մայիսի 19-ին շտապօգնությունը ուղեղային արյունազեղումով Պաֆոսից նրան հասցրել է Նիկոսիա: Հիվանդանոցում կնոջը տեղավորել են վերակենդանացման բաժանմունքում և միացրել արեստական շնչառության սարքին, նույն օրը նա ենթարկվել է բարդ՝ մի քանի ժամ տևողությամբ վիրահատության: Կիպրական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ այդ վիրահատությունից հետո կինը շարունակել էր մնալ ծանր վիճակում:
Կիպրոսի առողջապահության նախարարությունը կնոջը հիվանդանոց ընդունելուց մեկ օր անց հայտարարել էր, որ նախարարության դեղագործական ծառայությունը զբաղվում է բրիտանուհու բժշկական պատմության և նրա բուժման ընթացքի մանրամասն ուսումնասիրությամբ՝ պարզելու պատվաստման և արյան թրոմբոզի առաջացնելու միջև կապը:
Կիրակի Առողջապահության նախարարությունը հայտարարեց կղզում AstraZeneca- ի արտադրած դեղով պատվաստվածների շրջանում թրոմբոզի երկրորդ դեպքի մասին: Այս անգամ խոսքը գնում էր 40-ամյա մի կնոջ մասին, ով ընդունվել էր Նիկոսիայի նույն շրջանի հիվանդանոց: Okypy-ում նրա առողջական վիճակը լավ են գնահատել:

Здоровье 13:07 24/05/2021 В мире
Первый случай смерти от последствий тромбоза среди вакцинированных препаратом Vaxzevria британско-шведской компании AstraZeneca зафиксирован в понедельник на Кипре. Как сообщила государственная организация здравоохранения островной республики (Okypy), в больнице Никосии умерла 39-летняя британка, сделавшая прививку ранее в этом месяце. Об этом пишет ТАСС
Женщина была вакцинирована препаратом Vaxzevria 6 мая в Пафосе. По данным источников ТАСС, 19 мая скорая доставила ее в Никосию из Пафоса с кровоизлиянием в мозг. В больнице женщину поместили в реанимационное отделение и подключили к аппарату ИВЛ, в тот же день ей сделали сложную многочасовую хирургическую операцию. По сообщениям кипрских СМИ, после этой операции женщина продолжала находиться в тяжелом состоянии.
Через сутки после ее поступления в больницу кипрский Минздрав сообщил, что фармацевтическая служба министерства занимается подробным выяснением медицинской истории британки и того лечебного курса, который она проходила, для того, чтобы определить наличие или отсутствие связей между ее вакцинацией и образованием у нее тромба.
В воскресенье министерство здравоохранения проинформировало о втором случае тромбоза на острове среди вакцинированных препаратом производства AstraZeneca. На этот раз пострадала 40-летняя женщина, которую госпитализировали в ту же окружную больницу в Никосии. Сегодня в Okypy состояние ее здоровья назвали хорошим.