Քաղաքական 17:50 25/05/2021 Հայաստան
Ինչ որ անհասկանալի հայտարարութուններ էին տարածվում ադրբեջանական ազդեցության գործակալների մասին.Նաիրա Զոհրաբյան
«Երբ մենք խոսում էինք Հայաստանի սուվերեն տարածքին սպառնացող վտանգի մասին, ինչ-որ անհասկանալի հայտարարություններ էին տարածվում ադրբաջանական ազդեցության գործակալների մասին, ԱԱԾ-ն սարսափազդու հայտարարություններ էր տարածում», հայտարարեց  պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա նկատեց, որ մայիսի 12-ից տարբեր հաշվարկներով մինչև 1000 ադրբեջանցի զինվորներ գտնվում են ՀՀ սուվերեն տարածքից ներս, դիրքավորվել են և որևէ տեղ չեն պատրաստվում գնալ:
Զոհրաբյանը նկատեց, որ  ՊՆ-ն հաստատել է՝ 6 և ավելի օր ադրբեջանցիների հետ բանակցություններ չեն ընթանում:
Անդրադառնալով իմքայլական Վահե Ղալումյանի նախորդ օրվա հարցազրույցին՝ Զոհրաբյանը ասաց, որ վերջինս հայտարարել է, որ Տավուշի մի քանի գյուղեր Խորհրդային Ադրբեջանի գյուղեր են եղել, որոնք են Ներքին Ոսկեպարը, Վերին Ոսկեպարը, Բաղանիսը, Այրումը, Բարխուդարլուն:
Պատգամավորը կարծում է, որ խոսքը վերաբերում էր նաև Արարատի մարզի Տիգրանաշենին:
Պատասխանելով իր կողմից հնչեցրած հարցադրմանը, թե ի՞նչ կլինի այդ գյուղերը վերադրաձնելու դեպքում՝ Նաիրա Զոհրաբյանը նշեց. «Ադրբեջանական դրոշներ ու զինվորներ կհայտնվեն Բաղանիս, Ոսկեպար, Կիրանց հայկական գյուղերի մոտ՝ ինչպես Որոտանում: Բացի այդ, Երևանից Թբիլիսի-ՌԴ ճանապարհը Կիրանց, Բաղանիս, Ոսկեպար հատվածում կանցնի Ադրբեջանի տարածքով... Տիգրանաշենը եթե հանկարծ վերադարձվի Ադրբեջանին, ապա Երևանից դեպի Սյունիք, Արցախ և Իրան միջպետական մայրուղու մի հատվածը կանցնի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ»:

Политика 20:19 25/05/2021 Армения
Наира Зограбян: Распространялись какие-то непонятные заявления о наличии каких-то азербайджанских агентов влияния
Когда мы говорили об угрозах суверенной территории Армении, распространялись какие-то непонятные заявления о наличии каких-то азербайджанских агентов влияния, Служба национальной безопасности Армении выступала с ужасающими заявлениями, заявила на заседании Национального Собрания Армении депутат Наира Зограбян.
«Но уже сегодня мы фиксируем, что с 12 мая, по разным оценкам, до 1000 азербайджанских военнослужащих находятся на суверенной территории Республики Армения, заняли позиции и никуда не собираются уходить», – отметила она.
Наира Зограбян также обратила внимание на заявление Минобороны Армении о том, что уже 6 дней стороны не проводят никаких переговоров.
Коснувшись вчерашнего интервью депутата от фракции блока «Мой шаг» Ваге Галумяна, Зограбян напомнила, что он заявил о том, что ряд сел в Тавушской области Армении  ранее принадлежали Советскому Азербайджану.
Она отметила, что в случае сдачи этих территорий азербайджанцам в непосредственной близости от армянских сел Баганис, Воскепар, Киранц обязательно появятся азербайджанские военные и флаги, как в Воротане.
«Кроме того, дорога из Еревана в Тбилиси и Российскую Федерацию на этом участке будет проходить через азербайджанскую территорию… В случае сдачи Тигранашена Азербайджану  часть трассы из Еревана в Сюник, Арцах, межгосударственной трассы в Иран окажется под контролем Азербайджана», – добавила она.