Քաղաքական 12:02 25/05/2021 Տարածաշրջան
Բայդեն. ԱՄՆ-ն հավատարիմ է՝ օգնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման բանակցություններին
ԱՄՆ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը շնորհավորել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ գալիք ազգային տոնի` Հանրապետության օրվա կապակցությամբ։ Այս մասին գրում է Interfax.az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի ղեկավարի պաշտոնական կայքին:
Նշվում է, որ Բայդենն իր նամակում ասել է, որ ԱՄՆ-ը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, հավատարիմ է մնում՝ օգնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման բանակցություններին։
Բայդենը նշել է, որ 1991 թ.-ին անկախության վերականգնումից հետո ԱՄՆ-ը և Ադրբեջանը միասին աշխատել են անվտանգության, էներգետիկայի և ժողովրդավարական կառավարման հարցերի շուրջ: ԱՄՆ նախագահն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները վճռականորեն աջակցում են Ադրբեջանի ներդրմանը Եվրոպայի էներգետիկ դիվերսիֆիկացման գործում՝ անցյալ տարի Հարավային գազային միջանցքի գործարկման և այս տարի Թուրքմենստանի հետ Կասպից ծովում հանքավայրի համատեղ հետախուզման և զարգացման վերաբերյալ Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմամբ:
«Մենք երախտապարտ ենք Ադրբեջանին՝ Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի առաքելությանը 20-ամյա աջակցության և ահաբեկչության դեմ պայքարի ջանքերի համար», - ասված է շնորհավորական ուղերձում:

Политика 12:34 25/05/2021 Регион
Президент США Джозеф Байден поздравил президента Азербайджана Ильхама Алиева по случаю предстоящего национального праздника - Дня республики, сообщает interfax.az со ссылкой на официальный сайт главы азербайджанского государства.
«В этом году исполняется 30 лет со дня восстановления независимости Азербайджана в 1991 году. За это время Соединенные Штаты и Азербайджан работали вместе над вопросами безопасности, энергетики и демократического управления. США в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ по-прежнему привержены оказанию помощи в переговорах по долгосрочному политическому урегулированию конфликта»- отметил Байден в поздравлении.
Он также подчеркнул, что США решительно поддерживают вклад Азербайджана в энергетическую диверсификацию Европы с запуском в прошлом году Южного газового коридора и Меморандумом о взаимопонимании, подписанным в этом году с Туркменистаном по совместной разведке и разработке каспийского месторождения.
«Мы благодарны Азербайджану и за 20-летнюю поддержку миссии НАТО в Афганистане и за усилия по борьбе с терроризмом», - говорится в поздравлении.