Հասարակություն 16:47 25/05/2021 Հայաստան
Երևանի ավագանու որոշմամբ «Երևանի համար 100 հիմնական դպրոց» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը անվանակոչվեց Արցախի ազատամարտի մասնակից, գրող Դավիթ Սարապյանի անվամբ՝ «Երևանի Դավիթ Սարապյանի անվան հ.100 հիմնական դպրոց» պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն:
Նիստիում նշվեց, որ Երևանի հ.100 հիմնական դպրոցն Արցախի ազատամարտի մասնակից, գրող Դավիթ Սարապյանի անվամբ անվանակոչելու վերաբերյալ դպրոցին առաջարկություն է ներկայացվել գրող, հրապարակոս Էլվինա Մելքումյանի կողմից: Հարցը քննարկվել է դպրոցի կառավարման և խորհրդակցական մարմիններում և արժանացել հավանության:
Դավիթ Սարապյանը ծնվել է 1966 թվականի փետրվարի 4-ին Երևանում՝ ճարտարապետի ընտանիքում։ Հայրը՝ Էդուարդ Սարապյանը, Երևանի գլխավոր ճարտարապետն է եղել, մայրը՝ Էմմա Սարապյանը` ականավոր գիտնական։ Ձերժինսկու անվան միջնակարգ դպրոցն ավարտելուց հետո Սարապյանն ընդունվել է Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի կիբեռնետիկայի ֆակուլտետ։
1984 թվականի մայիսին մեկնել է խորհրդային բանակ: Աշխատել է որպես ռեժիսոր, գրել պատմվածքներ, «300 վայրկյան» վիպակը: 1990 թվականին մեկնել է ռազմաճակատ՝ առաջանագիծ, կռվել հրամանատար Լեոնիդ Ազգալդյանի «Անկախության բանակի» շարքերում, ապա՝ «Տիգրան Մեծ» ջոկատի կազմում: Մասնակցել է Շահումյանի շրջանի Բուզլուխ, Մանաշիդ, Ղարաչինար, Սարիսու, Էրքեջ գյուղերի ինքնապաշտպանական մարտերին։ 1991 թվականի հոկտեմբերի 30-ին մասնակցել է Հադրութի շրջանի Տող գյուղի ազատագրմանը։  1991թ. հոկտեմբերի 30-ին ազատագրվել է ռազմական մեծ նշանակություն ունեցող Տող գյուղը:  Տուն դառնալով՝ սովորաբար զուսպ Դավիթն ուրախությամբ հայտնում է մորը. «Քո հարազատ գյուղն ազատագրված է: Հիմա պետք է ազատագրել հորս հարազատ քաղաքը՝ Էրզրումը…»:
Դավիթը մշտապես հայտնվում էր ամենադժվարին տեղերում՝ առաջապահ դիրքերում`   բոլորին վարակելով իր քաջությամբ ու վճռականությամբ: Հայ ռազմիկի ուժը թշնամու վրա սարսափ էր տարածում և պատահական չէ, որ ադրբեջանցիները նրան անվանում էին «Ահեղ Դև»: Դևը հաճախ խորամանկությամբ ու հմտությամբ թշնամու մոտ բազմաքանակ զորքի տպավորություն էր ստեղծում և ստիպում նրան խուճապահար նահանջել:
Դավիթ Սարապյանը զոհվել է Շահումյանի շրջանի Թոդան գյուղի համար մղվող մարտում՝ 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին, աճյունն ամփոփված է Եռաբլուրում:
«Դավիթ Սարապյանը մեր հաղթանակի սյուներից է, մեր ազգի տաճարի անկյունաքարերից մեկը։ Դեռ կարող էր շատ հաղթանակների հասնել, շատ բարձունքներ նվաճել, բայց, ավաղ։ Նրա հերոսական մահն ավելի բարձրացրեց Դավթի լուսավոր կերպարը, որ կրում եմ իմ մեջ…»,- Դավիթի մասին ասել է Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը։

Society 18:28 25/05/2021 Armenia
Yerevan Basic School No. 100 has been named after legendary freedom fighter of the Artsakh Liberation War, writer David Sarapyan, better known as Dev.
The decision was made at a session of the Yerevan City Council on Tuesday.
Writer and publicist Elvina Melkumyan had made a proposal to the school for the institution to be named after the freedom fighter, which had been approved by the school's administration.
David Sarapyan was born in Yerevan in 1966. His father Edward Sarapyan was the chief architect of Yerevan, while his mother Emma Sarapyan was a prominent scientist. Upon graduation from high school, David entered Cybernetics Department of Yerevan Polytechnic Institute.
He worked as a film director and wrote "300 Seconds" novel which was adapted into a screenplay. "300 Seconds" was acclaimed by film critics, while Odessa film studio approved the screenplay.
In 1990 David went to the front and joined the Independence Army of Leonid Azgaldyan, then Tigran the Great detachment. He participated in self-defense battles in Shahumian region’s villages of Buglukh, Manashid, Gharachinar, Sarisu, and Erkej. Azerbaijanis called him Davit the Terrible.
On October 30, 1991, David participated in the liberation of Togh village in Hadrut region.
“David was well familiar with that village. It was the native village of his mother, and Azerbaijanis set up headquarters in his grandfather’s house. As it grew dark, David cautiously approached the village, neutralized the sentries and walked towards the only house where the light was on – his grandfather’s home where special unit members were having a noisy party. David called out their chief’s name. When the chief looked out of the window, David shouted ‘Catch!” and threw a grenade at him. There was a blast and the house exploded. This was followed by an attack of our troops, forcing the special unit members to leave the village. This operation is mentioned in the fundamental work “The History of Armenia” of the National Academy of Sciences. The work has a photo of David Sarapyan, with the words written below it: “Togh village of strategic importance was liberated on October 30, 1991. Davit Sarapyan, Dev, was noted for his exceptional bravery”.
After returning home, reticent David gladly told his mother: “Your native village was liberated. Now we need to liberate father’s native town – Erzurum.” It was their last meeting…
Shortly afterwards, David again went to Shahumian where he participated in his last battle for Todan village that was used to heavily shell Armenian villages. There he died on December 10, 1991, as he courageously performed his military task.