Իրավունք 10:10 26/05/2021 Հայաստան
Ադրբեջանցիների կոնկրետ արարքները լուրջ սպառնալիք են՝ ուղղված Գեղարքունիքի և Սյունիքի քաղաքացիական բնակչության դեմ. ՄԻՊ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը տարածել է հայտարարություն, որում ասված է.
«ՀՀ կառավարությունը պարտավոր է ձեռնարկել գործուն քայլեր՝ երաշխավորելու համար ՀՀ ողջ բնակչության, ՀՀ քաղաքացների իրավունքները, իսկ միջազգային հանրությունը պետք է դադարեցնի կրավորական կեցվածքը և անհապաղ ձեռնարկի վճռական միջոցներ՝ կանխելու համար ադրբեջանական զինված ուժերի բացահայտ անօրինական, հանցավոր արարքներն ու մարդու իրավունքների շարունակվող խախտումները, նոր խախտումների իրական սպառնալիքները:
Մասնավորապես, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հավաքագրած փաստերը ևս հաստատում են, որ 2021թ. մայիսի 25-ին Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժա գյուղական բնակավայրի տարածքում ադրբեջանական զինծառայողները, անօրինական գտնվելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, ՀՀ զինված ուժերի ծառայողներին ներկայացրել են իրենց գտնվելու վայրը լքելու բացահայտ անօրինական պահանջներ, տվել սպառնալիքներ, իսկ այնուհետև հրահրել են քաշքշուկ և դիտավորությամբ` կրակահերթ արձակելով սպանել են ՀՀ զինծառայողի:
Փաստերի համաձայն` այսօրվա միջադեպին նախորդող օրերին նույնպես ադրբեջանական զինվորականները, անօրինական գտնվելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, պարբերաբար փորձել են սադրել զինված բախումներ ու հրահրել են ծեծկռտուքի դեպքեր: Դրանք տեղի են ունեցել թե՛ Գեղարքունիքում, թե՛ Սյունիքում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ է ընդգծում, որ նշված իրավիճակներն իրական վտանգ են նաև ՀՀ քաղաքացիական բնակչության համար: Խոսքն այն վայրերի մասին է, որոնք ծառայում են խոտհարք ու արոտավայր քաղաքացիական բնակիչների համար: Նրանք այդ վայրերում արածեցնում են իրենց մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիներին, ինչպես նաև բնակվում են գարնան, ամառվա ու աշնան ամիսներին:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի համոզմամբ` ադրբեջանական զինված ծառայողների նկարագրված կոնկրետ արարքները լուրջ սպառնալիք են, որոնք իրականում ուղղված են ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի քաղաքացիական բնակչության դեմ (օրինակ՝ նրանց անօրինական առաջանալու փորձերը Խոզնավար, Վերիշեն, Ակներ, Կութ, Այրք, Վերին Շորժա գյուղերի ուղղությամբ և այլն):
Այդ արարքները պետք է դիտարկել 2021թ. մայիսի 12-ին ու 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածք անօրինական ներխուժելու և Գեղարքունիքի ու Սյունիքի գյուղերի հովիվներին զենքի ցուցադրումով սպանության ու գերեվարելու սպառնալիքներ տալու, սահմանային հատվածներում` գյուղերի հարևանությամբ սադրանքներ հրահրելու, քաղաքացիական բնակչության մոտ լարվածություն առաջացնելու համատեքստում:
Ադրբեջանական զինված ուժերի նկարագրված արարքները պետք է դիտարկել նաև ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունների հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում: Պետք է հաշվի առնել պատերազմից հետո ադրբեջանական զինվորականների պարբերական հանցավոր արարքները ՀՀ սահմանային բնակիչների նկատմամբ (Գորիսից Կապան ճանապարհին քարերով ՀՀ քաղաքացիական մեքենային հարվածելը, Արավուսի հովիվին քաշքշելը ու աչքին հարվածելը, Կապանից Ճակատեն գյուղ տանող ճանապարհը ադրբեջանական մեքենայով փակելը ու գյուղերի բնակիչների ազատ տեղաշարժի իրավունքը կոպիտ խախտելը, ՀՀ սահմանային բնակիչներին` հովիվներին զենքի ցուցադրումով սպառնալը, ադրբեջանական վերահսկողության ներքո տարածքներ անցած կենդանիներին չվերադարձնելը և այլ միջադեպեր):
Այսինքն՝ ակնհայտ է, որ խոսքը ՀՀ ողջ բնակչությանը, ՀՀ քաղաքացիներին ուղղված ադրբեջանական զինված ուժերի իրական սպառնալիքի մասին է, որը խաթարում է խաղաղությունն ու անվտանգությունը տարածաշրջանում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը կշարունակի միջազգային մարմիններին ուղարկել փաստերի վրա հիմնված զեկույցներ և հաղորդումներ տեղում առկա իրական վիճակի մասին»:

Право 13:13 26/05/2021 Армения
Омбудсмен Армении: Конкретные действия азербайджанцев – серьезная угроза, направленная против гражданского населения Гегаркуника и Сюника
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян распространил заявление, в котором говорится:
«Правительство Республики Армения обязано предпринять действенные шаги по гарантированию прав всего населения, граждан РА , а международное сообщество должно отказаться от нейтральной позиции и  незамедлительно предпринять решительные меры, чтобы предотвратить явно незаконные, преступные действия и продолжающиеся нарушения прав человека и реальные угрозы новых нарушений со стороны ВС Азербайджана.
В частности собранные омбудсменом факты также  подтверждают, что 25 мая 2021 года на территории сельского населенного пункта Верин Шоржа общины Варденис Гегаркуникской области Армении азербайджанские военнослужащие, незаконно находящиеся на суверенной территории Республики Армения, предъявили военнослужащим вооруженных сил РА явно незаконные требования покинуть  место своего нахождения, озвучили угрозы, а затем спровоцировали толкотню и умышленно, открыв огонь,  убили военнослужащего РА.
Согласно фактам, за несколько дней до инцидента азербайджанские военные, незаконно находясь на суверенной территории Республики Армения, также периодически пытались спровоцировать вооруженные столкновения, а также спровоцировали случаи драк. Это происходило как в Гегаркунике, так и в Сюнике.
Защитник прав человека особо подчеркивает, что указанные ситуации представляют реальную опасность также и для гражданского населения Республики Армения. Речь идет о тех местах, которые служат в качестве сенокоса или пастбища для гражданского населения. В этих местах они пасут свой мелкий и крупный рогатый скот, а также проводят там весенние, летние и осенние месяцы.
По убеждению Защитника прав человека Республики Армения, описанные конкретные действия азербайджанских военнослужащих представляют собой серьезную угрозу, которая на самом деле направлена против гражданского населения Гегаркуника и Сюника Республики Армения (например, попытки незаконного продвижения ВС Азербайджана  по направлению сел Хознавар, Веришен, Акнер, Кут, Айрк, Верин Шоржа и т.д.)
Эти деяния необходимо рассматривать в контексте незаконного вторжения на суверенную территорию Республики Армения 12-го и 13-го мая 2021 года, угроз с демонстрацией оружия пастухам Гегаркуника и Сюника, угроз взять их в плен, подстрекательств провокаций по соседству с селами в приграничных районах, создания напряженности среди гражданского населения.
Описанные действия азербайджанских вооруженных сил необходимо рассматривать также и в контексте политики армянофобии и вражды, проводимой высшим руководством Азербайджана.
Необходимо учитывать периодические преступные действия азербайджанских военных после войны в отношении жителей приграничных общин Республики Армения (забрасывания гражданского автомобиля Республики Армения камнями по дороге из Гориса в Капан, толкотня в отношении пастуха села Аравус и нанесение ему  удара в глаз, перекрытие азербайджанской машиной дороги из Капана в село Чакатен, грубое нарушение права на свободное передвижение жителей села, угроз пастухам –жителям приграничных общин Республики Армения с демонстрацией оружия, невозвращение животных, перешедших на территорию под азербайджанским контролем, и другие происшествия).
То есть, очевидно, что речь идет о реальной угрозе азербайджанских вооруженных сил, направленных против всего населения Республики Армения, граждан Республики Армения, которая подрывает мир и безопасность в регионе.
Защитник прав человека Республики Армения продолжит направлять в международные органы основанные на фактах доклады и сообщения о реальной ситуации на местах».