Իրավունք 10:10 26/05/2021 Հայաստան
Ադրբեջանցիների կոնկրետ արարքները լուրջ սպառնալիք են՝ ուղղված Գեղարքունիքի և Սյունիքի քաղաքացիական բնակչության դեմ. ՄԻՊ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը տարածել է հայտարարություն, որում ասված է.
«ՀՀ կառավարությունը պարտավոր է ձեռնարկել գործուն քայլեր՝ երաշխավորելու համար ՀՀ ողջ բնակչության, ՀՀ քաղաքացների իրավունքները, իսկ միջազգային հանրությունը պետք է դադարեցնի կրավորական կեցվածքը և անհապաղ ձեռնարկի վճռական միջոցներ՝ կանխելու համար ադրբեջանական զինված ուժերի բացահայտ անօրինական, հանցավոր արարքներն ու մարդու իրավունքների շարունակվող խախտումները, նոր խախտումների իրական սպառնալիքները:
Մասնավորապես, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հավաքագրած փաստերը ևս հաստատում են, որ 2021թ. մայիսի 25-ին Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժա գյուղական բնակավայրի տարածքում ադրբեջանական զինծառայողները, անօրինական գտնվելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, ՀՀ զինված ուժերի ծառայողներին ներկայացրել են իրենց գտնվելու վայրը լքելու բացահայտ անօրինական պահանջներ, տվել սպառնալիքներ, իսկ այնուհետև հրահրել են քաշքշուկ և դիտավորությամբ` կրակահերթ արձակելով սպանել են ՀՀ զինծառայողի:
Փաստերի համաձայն` այսօրվա միջադեպին նախորդող օրերին նույնպես ադրբեջանական զինվորականները, անօրինական գտնվելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, պարբերաբար փորձել են սադրել զինված բախումներ ու հրահրել են ծեծկռտուքի դեպքեր: Դրանք տեղի են ունեցել թե՛ Գեղարքունիքում, թե՛ Սյունիքում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ է ընդգծում, որ նշված իրավիճակներն իրական վտանգ են նաև ՀՀ քաղաքացիական բնակչության համար: Խոսքն այն վայրերի մասին է, որոնք ծառայում են խոտհարք ու արոտավայր քաղաքացիական բնակիչների համար: Նրանք այդ վայրերում արածեցնում են իրենց մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիներին, ինչպես նաև բնակվում են գարնան, ամառվա ու աշնան ամիսներին:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի համոզմամբ` ադրբեջանական զինված ծառայողների նկարագրված կոնկրետ արարքները լուրջ սպառնալիք են, որոնք իրականում ուղղված են ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի քաղաքացիական բնակչության դեմ (օրինակ՝ նրանց անօրինական առաջանալու փորձերը Խոզնավար, Վերիշեն, Ակներ, Կութ, Այրք, Վերին Շորժա գյուղերի ուղղությամբ և այլն):
Այդ արարքները պետք է դիտարկել 2021թ. մայիսի 12-ին ու 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածք անօրինական ներխուժելու և Գեղարքունիքի ու Սյունիքի գյուղերի հովիվներին զենքի ցուցադրումով սպանության ու գերեվարելու սպառնալիքներ տալու, սահմանային հատվածներում` գյուղերի հարևանությամբ սադրանքներ հրահրելու, քաղաքացիական բնակչության մոտ լարվածություն առաջացնելու համատեքստում:
Ադրբեջանական զինված ուժերի նկարագրված արարքները պետք է դիտարկել նաև ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունների հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում: Պետք է հաշվի առնել պատերազմից հետո ադրբեջանական զինվորականների պարբերական հանցավոր արարքները ՀՀ սահմանային բնակիչների նկատմամբ (Գորիսից Կապան ճանապարհին քարերով ՀՀ քաղաքացիական մեքենային հարվածելը, Արավուսի հովիվին քաշքշելը ու աչքին հարվածելը, Կապանից Ճակատեն գյուղ տանող ճանապարհը ադրբեջանական մեքենայով փակելը ու գյուղերի բնակիչների ազատ տեղաշարժի իրավունքը կոպիտ խախտելը, ՀՀ սահմանային բնակիչներին` հովիվներին զենքի ցուցադրումով սպառնալը, ադրբեջանական վերահսկողության ներքո տարածքներ անցած կենդանիներին չվերադարձնելը և այլ միջադեպեր):
Այսինքն՝ ակնհայտ է, որ խոսքը ՀՀ ողջ բնակչությանը, ՀՀ քաղաքացիներին ուղղված ադրբեջանական զինված ուժերի իրական սպառնալիքի մասին է, որը խաթարում է խաղաղությունն ու անվտանգությունը տարածաշրջանում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը կշարունակի միջազգային մարմիններին ուղարկել փաստերի վրա հիմնված զեկույցներ և հաղորդումներ տեղում առկա իրական վիճակի մասին»:

Law 11:59 26/05/2021 Armenia
Armenian ombudsman: Azerbaijani servicemen's acts pose serious threat to civilian population of Gegharkunik and Syunik Provinces
The government of Armenia is obliged to take active steps to guarantee the rights of the Armenian citizens and the entire population of Armenia, while the international community should abandon its passive stance and immediately take decisive measures to prevent the blatantly illegal and criminal acts, the continuous human rights violations and the real threats of further violations by the Azerbaijani armed forces, Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan said in a statement on Wednesday.
In particular, the evidence gathered by the human rights defender of Armenia also confirms that on 25 May the Azerbaijani troops illegally staying in the village of Verin Shorzha in the Vardenis community of Gegharkunik Province, which is a part of the sovereign territory of Armenia, presented to the Armenian servicemen blatantly illegal demands to abandon the area where they were present, provoked a scuffle and intentionally shot and killed an Armenian soldier.
According to the gathered evidence, in the days preceding the latest incident, the Azerbaijani military regularly tried to provoke clashes and brawl, while illegally being in the sovereign territory of Armenia. These incidents occurred both in Gegharkunik and Syunik Provinces.
The ombudsman specifically underlines that these incidents also pose a threat to the civilian population of Armenia. These are the areas which serve as pastures and hayfields for the civilian population. They graze their large and small cattle in these areas and live there during spring, summer and autumn.
According to the conviction of the human rights defender, the described concrete acts of the Azerbaijani servicemen pose a serious threat, in fact, to the civilian population of Gegharkunik and Syunik Provinces (for example, their attempts of illegal advance towards the villages of Khoznavar, Verishen, Akner, Kut, Ayrk, Verin Shorzha, etc.).
“These actions should be viewed within the context of their illegal incursion into the sovereign territory of Armenia on May 12 and 13, 2021, the threatening of the shepherds of the villages of Gegharkunik and Syunik with murder and captivity, their provocation near the border areas and creation of tensions within the civilian population of Armenia,” Tatoyan said.
“These acts of the Azerbaijani armed forces should also be viewed within the context of the policies of Armenophobia and enmity pursued by the authorities of Azerbaijan. Moreover, the regular criminal acts of the Azerbaijani troops against the border residents of Armenia should also be taken into consideration (the throwing of stones at an Armenian civilian car on the Goris-Kapan road, the dragging of the shepherd of Aravus, and punching him in the eye, the blocking of the road from Grois to Chakaten with an Azerbaijani car, and grossly violating the right of free movement of the residents of the villages, the threating of the border residents of Armenia, including the shepherds, the refusal to return the cattle that crosses into areas under Azerbaijani control, and other incidents).
“Therefore, it is evident that these reveal the real threat of the Azerbaijani armed forces directed at the Armenian citizens and the entire population of Armenia, which also undermine peace and security in the region.
“The human rights defender will continue sending reports based on evidence about the real situation on the ground to the international organizations,” he said.