Հասարակություն 13:24 27/05/2021 Հայաստան
Մայր Աթոռ. Նմանօրինակ սադրիչ գործողություններն ի ցույց են դնում Ադրբեջանի ռազմատենչ իրական միտումները
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինն իր մտահոգությունն է հայտնում մայիսի 27-ի առավոտյան Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում` ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պահպանության տարածքում, ադրբեջանական զինծառայողների կողմից ՀՀ ԶՈՒ վեց զինծառայողի շրջափակման և գերեվարման առնչությամբ, ինչին հաջորդեց նաև նվաստացուցիչ պատկերների հրապարակումը համացանցում։
«Խստորեն դատապարտելի է Ադրբեջանի իշխանությունների նման վարքագիծը, որը ոտնահարում է միջազգային իրավունքի դրույթները, հակասում արարչապատվեր մարդասիրության համամարդկային ընկալումներին։
Վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի և Սյունիքի հատվածներում տեղ գտնող իրադարձությունները ոտնձգություն են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և մեր ժողովրդի խաղաղ ու անվտանգ կյանքի իրավունքի հանդեպ։ Նմանօրինակ սադրիչ գործողություններն ի ցույց են դնում Ադրբեջանի ռազմատենչ իրական միտումները՝ վտանգելով տարածաշրջանում խաղաղության վերականգնման և կայունության հաստատման ուղղությամբ ներդրվող բազմակողմանի ջանքերը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը կոչ է անում միջազգային հանրությանը և մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային ատյաններին քայլեր ձեռնարկելու՝ հայ զինծառայողներին ու մնացյալ ռազմագերիներին ազատ արձակելու և կանխելու նորանոր անցանկալի զարգացումները տարածաշրջանում»,- նշված է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տարածած հայտարարության մեջ։

Общество 16:25 27/05/2021 Армения
Первопрестольный Св.Эчмиадзин: Подобные провокационные действия демонстрируют реальные милитаристские устремления Азербайджана
Первопрестольный Святой Эчмиадзин выражает свою обеспокоенность в связи с пленением утром 27 мая на приграничном участке Гегаркуникской области Республики Армения, в охранной зоне N-ской воинской части ВС РА азербайджанскими военнослужащими шести военнослужащих Вооруженных Сил Армении, за которым последовала публикация в Сети унизительных фотографий.
«Подобное поведение властей Азербайджана достойно решительного осуждения, попирает положения международного права, противоречит общечеловеческому восприятию гуманизма.
События, происходящие в последние дни на армяно-азербайджанской границе в Гегаркунике и в Сюнике, являются посягательством на суверенитет Республики Армения и право нашего народа на мирную и безопасную жизнь.
Подобные провокационные действия демонстрируют реальные милитаристские устремления Азербайджана, ставя под угрозу многосторонние усилия по восстановлению мира и установлению стабильности в регионе», – говорится в распространенном пресс-канцелярией Первопрестольного Св. Эчмиадзина заявлении.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин призывает международное сообщество и международные инстанции по защите прав человека предпринять шаги для освобождения плененных армянских военнослужащих и остальных военнопленных и предотвращения новых нежелательных развитий в регионе.