Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են Արցախում գյուղատնտեսական աշխատանքների անվտանգությունը
Արցախի տարածքում ռազմական գործողությունների ավարտից հետո շփման գծին մոտ են հայտնվել գյուղատնտեսական նշանակության հողերի զգալի տարածքները: Հաշվի առնելով այն փաստը, որ տեղի բնակչությունը վախենում է նման տարածքներում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնել՝ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնն անվտանգության ապահովման համար նրանցից դիմումներ է ընդունում, որոնք բավարարվում են ըստ առաջնահերթության: Այս մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի՝ նախօրեին Հումանիտար արձագանքման կենտրոնի զինծառայողներն ապահովել են Նախիջևանիկ և Սարաղբյուր բնակավայրերի մոտակայքում հակահրդեհային գոտու ստեղծման աշխատանքների անվտանգությունը:
«Ռուս խաղաղապահները ապահովում են Արցախի Ասկերանի և Ակնայի շրջանների շփման գծի երկայնքով հակահրդեհային պաշտպանիչ գոտի ստեղծելու աշխատանքների անվտանգությունը»,-ասել է Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ներկայացուցիչ Դմիտրի Պերեպելկինը և հավելել. «Տեղի բնակիչների խոսքով՝ այստեղ ամեն տարի խոտածածկի բռնկումներ են տեղի ունենում, և հակահրդեհային գոտու առկայությունը նվազագույնի կհասցնի կրակի անվերահսկելի տարածման ռիսկերը»:
«Մենք դիմեցինք ռուս խաղաղապահներին՝ հակահրդեհային գոտի բացելու նպատակով անվտանգություն ապահովելու խնդրանքով: Եվ այսօր մենք երախտապարտ ենք ռուս խաղաղապահներին՝ այն տրամադրելու համար »,-ասել է Սարաղբյուրի գյուղապետ Գարիկ Ալեքսանյանը:
«Խաղաղ կյանքը վերականգնելու, այդ թվում `Արցախի շփման գծի մերձակայքում գտնվող գյուղատնտեսական նշանակության հողերում` դաշտերում և տնկարկներում ռուս խաղաղապահները մեծ աշխատանք են իրականացնում ականների վտանգները վերացնելու և տարածքը պայթուցիկ առարկաներից մաքրելու ուղղությամբ: 2020-ի նոյեմբերի 23-ից ի վեր Արցախի մարդասիրական ականազերծման ինժեներական վաշտը չպայթած զինամթերքից մաքրել են 2,121 հա տարածք և ավելի քան 650 կիլոմետր ճանապարհներ, հայտնաբերել և վնասազերծել 25,613 պայթուցիկ առարկա»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
- Ռուս խաղաղապահները մարդասիրական օգնություն են փոխանցել Արցախի օկուպացված տարածքներից բռնագաղթվածներին

Politics 15:16 27/05/2021 NKR
Russian peacekeepers continue to provide security during agricultural work along the line of demarcation of the parties in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
A significant amount of agricultural land after the end of hostilities in the territory of Nagorno-Karabakh was near the border zone. Due to the fact that the local population is afraid to carry out agricultural work in such territories, the Humanitarian Response Center of the Russian peacekeeping contingent receives security applications, which are executed as necessary, the Defense Ministry of Russia reported on Thursday.
So, the day before, the military personnel of the Humanitarian Response Center ensured the safety of work on the equipment of the fire zone near the settlements of Nakhichevanik and Sarnaghbyur.
"Russian peacekeepers ensure the safety of the work on the creation of a fire - fighting mineralized strip along the line of demarcation of the parties on the border of the Askeran and Aghdam districts of Nagorno-Karabakh," said Dmitry Perepelkin, a representative of the Center for Humanitarian Response. "According to local residents, grass fires occur here every year, and the presence of a fire zone will minimize the risks of uncontrolled spread of fire in the event of a grass fire," he added.
"We turned to the Russian peacekeepers to ensure security, to make a fire-fighting line. And today we are grateful to the Russian peacekeepers for providing it, " said Garik Aleksanyan, head of the Sarnaghbyur village administration.
In order to restore peaceful life, including the resumption of work on agricultural land – fields and plantations – located near the line of demarcation of the parties in Nagorno-Karabakh, Russian peacekeepers are doing a lot of work to eliminate the danger of mines and clear the area of explosive objects. So, since November 23, 2020, engineering and sapper units of humanitarian demining in Nagorno-Karabakh have cleared 2,121 hectares of territory and more than 650 kilometers of roads from unexploded ordnance, and 25,613 explosive objects have been found and neutralized.