Քաղաքական 10:14 28/05/2021 Արցախ
Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ գյուղի միջնակարգ դպրոցում անցկացրել են «Խաղաղապահի դաս» կրթական ակցիան: Հաղորդում է ՌԴ Պաշտպանության նախարարությունը:
Ռազմական գերատեսչության տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ միջին և ավագ դասարանների ավելի քան 100 աշակերտ մասնակցել է միջոցառմանը, որը տեղի է ունեցել ինտերակտիվ դասի տեսքով:
Դասախոսության ընթացքում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն աշակերտներին պատմել են խաղաղապահ ստորաբաժանումների հիմնական խնդիրների մասին: Ոչ պակաս կարևոր էր, որ երեխաներին բացատրել են այն վայրերի գտնվելու վտանգի մասին, որտեղ նախկինում ռազմական գործողություններ էին տեղի ունեցել և մեծ քանակությամբ պայթուցիկ առարկաներ կան:
«Այսօր մենք ինտերակտիվ դաս անցկացրինք Ասկերանի շրջանի Նորագյուղի միջնակարգ դպրոցում: Դասի ընթացքում մենք երեխաներին պատմեցինք այն խնդիրների մասին, որոնք խաղաղապահները կատարում են ինչպես Արցախում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում»,- ասել է Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպա Սերգեյ Իվանովը:
«Խաղաղապահների նպատակների և խնդիրների մասին պատմելուց բացի, CGR- ի աշխատակիցները երեխաներին տեղեկացրեցին առաջիկա տոներից առաջ իրենց առօրյա գործունեության անվտանգության պահանջների, ինչպես նաև առաջին բուժօգնության ցուցաբերման մեթոդների մասին», - ավելացրել է նա:
«Ռուս սպաները երեխաներին ցույց  են տվել Արցախի տարածքում հայտնաբերված պայթուցիկ օբյեկտների հիմնական տեսակների պատկերները, ինչպես նաև գործնականում բացատրել վիրավորներին առաջին բուժօգնություն ցուցաբերելու կանոնները, այդ թվում` ականի և պայթուցիկ  այլ զինամթերքից վնասվածքներ ստանալու դեպքում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Կարող եմ ասել, որ այս ինտերակտիվ դասը շատ օգտակար էր և՛ մեզ՝ մեծահասակների և ուսանողների համար: Շատ կարևոր է, որ ուսանողները և մեծահասակները իմանան նախազգուշական միջոցներ, թե ինչպես վարվել այդ հանգամանքների հետ, երբ բախվում են չպայթած ականների: Դա մեզ համար շատ օգտակար տեղեկատվություն էր», - ասել է Նորագյուղ գյուղի միջնակարգ դպրոցի ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Լիանա Իլիյանը:
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ տեսնում ենք ռուս խաղաղապահ ուժեր մեր տարածաշրջանում, մեր երկրում և դպրոցում: Մենք շատ շնորհակալ ենք ձեզ ձեր աշխատանքի, ձեր առաքելության համար», - հավելել է նա:
Միջոցառման ավարտին դպրոցականները ռուսերենով բանաստեղծություններ են արտասանել և երգել ռուսերեն:
«Արցախի տարածքում խաղաղապահ առաջադրանքների իրականացման ընթացքում Ռուսաստանի զինվորականների անձնակազմը 40-ից ավելի անգամ այցելել է երեխաներին` պատմության ինտերակտիվ դասեր, հայրենասիրական գործողություններ և թեմատիկ ստեղծագործական հանդիպումներ անցկացնելու համար: Ընդհանուր առմամբ, այս միջոցառումներին մասնակցել են ավելի քան 4000 դպրոցական և ուսանող»,- հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:

Общество 11:40 28/05/2021 НКР
Российские военнослужащие провели интерактивный «Урок миротворца» в средней школе села Норагюх в Арцахе
Военнослужащие российского миротворческого контингента в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) провели просветительскую акцию «Урок миротворца» в средней школе села Норагюх Аскеранского района Арцаха. Подробности представляет пресс-служба Минобороны РФ.
Более 100 учеников средних и старших классов стали участниками этой акции, проходившей в форме интерактивного урока. В ходе лекции военнослужащие российского миротворческого контингента рассказали школьникам о главных задачах миротворческих подразделений. Что немаловажно – детям объяснили о повышенной опасности нахождения в районах, где ранее шли боевые действия из-за большого количества взрывоопасных предметов.
«Сегодня в средней школе села Норагюх Аскеранского района мы провели интерактивный урок. На уроке мы рассказали детям о том, какие задачи выполняют миротворцы как в зоне Нагорного Карабаха, так и по всему миру в целом» - сказал офицер Центра гуманитарного реагирования Сергей Иванов.
«Помимо рассказа о целях и задачах, выполняемых миротворцами, офицеры ЦГР довели детям требования безопасности в повседневной деятельности перед предстоящими каникулами, а также о способах оказания первой медицинской помощи», - добавил он.
Российские офицеры продемонстрировали детям изображения основных видов взрывоопасных предметов, встречающихся на территории Арцаха, а также на практике объяснили правила оказания первой медицинской помощи пострадавшим. В том числе при минно-взрывных травмах.
«Могу сказать, что этот интерактивный урок был очень полезен, как для нас – взрослых, так и для учащихся. Это очень важно, чтобы учащиеся и взрослые знали меры предосторожности, как нужно вести себя в таких обстоятельствах, когда они встречаются с неразорвавшимися минами. Это была для нас очень полезная информация», - сказала учитель русского языка и литературы средней школы поселка Норагюх Лиана Илиян.
«Мы очень рады видеть русские миротворческие силы в нашем регионе, в нашей стране и в школе. Мы очень благодарны вам за вашу работу, за вашу миссию», - добавила она
В завершение мероприятия ученики продекламировали стихи и исполнили песни на русском языке.
За время выполнения миротворческих задач на территории Арцаха российские военнослужащие более 40 раз приходили в гости к детям для проведения интерактивных уроков по истории, патриотических акций и тематических творческих встреч. В общей сложности в этих мероприятиях приняло участие более 4000 школьников и студентов.