Քաղաքական 10:38 29/05/2021 Տարածաշրջան
ԱՄՆ-ը Թուրքիային ռուսական S-400 զենիթահրթիռային համակարգերին այլընտրանք է առաջարկել: Այս մասին հայտնել է CNN TURK հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուենդի Շերմանին:
«S-400-ի ձեռքբերումը խնդիր է առաջացնում ՆԱՏՕ-ի դաշինքում: Մենք այլընտրանք ներկայացրինք, նրանք (Թուրքիան) հստակ գիտեն ինչ անել: Հուսով եմ, որ մենք կարող ենք գտնել ընդհանուր ուղի»,-ասել է Շերմանը:
Ըստ «Գազետա ռու»-ի՝ նա չի ասել, թե ինչ այլընտրանքի մասին է խոսքը:
Բացի այդ, Շերմանը խոսել է ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի նախագահներ Ջո Բայդենի և Թայիփ Էրդողանի բանակցությունների մասին, որոնք կարող են տեղի ունենալ հունիսի 14-ին:
«Նախագահը մտահոգություն կհայտնի մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության վերաբերյալ, հատկապես Թուրքիայի ընտրած ճանապարհի հարցում»,-հավելել է նա:
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը երեկ Անկարայում բանակցություններ է վարել Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Սեդաթ Օնալի հետ: Սա Բայդենի վարչակազմի պաշտոնյայի առաջին բարձր մակարդակի այցն էր Թուրքիա:

Политика 19:25 29/05/2021 В мире
США предложили Турции альтернативу российским зенитным ракетным системам С-400. Об этом сообщает телеканал CNN TURK со ссылкой на заместителя госсекретаря США Уэнди Шерман.
«Приобретение С-400 создает проблему в альянсе НАТО. Мы представили альтернативу, они (Турция) точно знают, что делать. Я надеюсь, что мы сможем найти общий путь», — сказала Шерман.
Как передает «Газета.Ru», он не сообщил, о какой альтернативе идет речь.
Кроме того, Шерман рассказала о переговорах президентов США и Турции Джо Байдена и Тайипа Эрдогана, которые могут состояться 14 июня.
«Президент выразит озабоченность по поводу прав человека и демократии, особенно по поводу того, какого пути придерживается Турция», — добавила она.
Заместитель госсекретаря США провела накануне в Анкаре переговоры с заместителем министра иностранных дел Турции Седатом Оналом. Это был первый визит представителя администрации Байдена в Турцию на высоком уровне.