Քաղաքական 10:38 29/05/2021 Տարածաշրջան
ԱՄՆ-ը Թուրքիային ռուսական S-400 զենիթահրթիռային համակարգերին այլընտրանք է առաջարկել: Այս մասին հայտնել է CNN TURK հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուենդի Շերմանին:
«S-400-ի ձեռքբերումը խնդիր է առաջացնում ՆԱՏՕ-ի դաշինքում: Մենք այլընտրանք ներկայացրինք, նրանք (Թուրքիան) հստակ գիտեն ինչ անել: Հուսով եմ, որ մենք կարող ենք գտնել ընդհանուր ուղի»,-ասել է Շերմանը:
Ըստ «Գազետա ռու»-ի՝ նա չի ասել, թե ինչ այլընտրանքի մասին է խոսքը:
Բացի այդ, Շերմանը խոսել է ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի նախագահներ Ջո Բայդենի և Թայիփ Էրդողանի բանակցությունների մասին, որոնք կարող են տեղի ունենալ հունիսի 14-ին:
«Նախագահը մտահոգություն կհայտնի մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության վերաբերյալ, հատկապես Թուրքիայի ընտրած ճանապարհի հարցում»,-հավելել է նա:
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը երեկ Անկարայում բանակցություններ է վարել Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Սեդաթ Օնալի հետ: Սա Բայդենի վարչակազմի պաշտոնյայի առաջին բարձր մակարդակի այցն էր Թուրքիա:

Politics 11:00 29/05/2021 Region
The US has presented "alternatives" to Turkey in order to lift sanctions imposed on the country over the acquisition of Russian-made S-400 missile system, a senior US official said on Friday, according to Middle East Eye.
“We have offered alternatives to Turkey, they know exactly what to do if they want to get out from underneath these sanctions,” US Deputy Secretary of State Wendy Sherman said in an interview with CNN Turk.
“I hope that we can find a way forward.”
Sherman’s statement came as she visited Ankara this week in the first such diplomatic trip made by a member of the Biden administration.
Washington imposed sanctions on Turkish officials in December 2020 under a US law that bars significant military transactions with Russia. Turkey was also removed from the fifth-generation F-35 fighter jet programme by the Pentagon in 2019 due to concerns over possible Russian espionage through the S-400s.