Հասարակություն 10:01 31/05/2021 Հայաստան
Երևանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիրի 91 սաները կունենան դանիական Oticon ֆիրմայի գերժամանակակից լսողական սարքեր, որոնք թույլ կտան ձայնային ազդակներն ընկալել 360 աստիճան տրամագծով, տարանջատել աղմուկը և մաքուր ընկալել ձայնը:
Կրթահամալիրը կունենա նաև 2 նոր ճապոնական ավտոբուս, որոնք կապահովեն երեխաների անվտանգ տեղափոխումը դեպի դպրոց և տուն: Սա հունիսի 1-ի՝ երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ նվերն է կրթահամալիրի սաներին:
Նախաձեռնությունը հնարավոր է եղել իրականացնել բարերար Միքայել Վարդանյանի աջակցությամբ: Բարեգործական ծրագրի ընդհանուր բյուջեն 109 մլն դրամ է:

Society 10:23 31/05/2021 Armenia
182 hearing aids, 2 buses by benefactor Mikayel Vardanyan for students of Special Educational Complex
91 students of Yerevan Special Educational Complex for Children with Hearing Disorders will have state-of-the-art hearing aids of Danish company Oticon, which will allow them to receive acoustic signals within 360 degrees in diameter, separate the noise and clearly receive the sound.
The Educational Complex will also have 2 new Japanese buses, which will ensure the safe transportation of children to school and home. This is a gift to students of the Educational Complex on the International Day for Protection of Children marked on June 1.
The initiative has been possible with the support of benefactor Mikayel Vardanyan. The total budget for the charity program is 109 million drams.