Այս փաստերը պետք է հաշվի առնել ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներ թույլ չտալու նպատակով. ՄԻՊ
«Արխիվային փաստաթղթերը վկայում են, որ Խորհրդային տարիներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վեճերում տարածված են եղել դեպքերը, երբ ադրբեջանական իշխանությունները մասնակցել են պաշտոնապես հայտարարված քննարկումների, բայց զուգահեռ տեղերում կազմակերպել են հարձակումներ հայ գյուղացիների նկատմամբ, զավթել նրանց հողատարածքները և հետո այդ զավթած հողատարածքները դարձրել «քննարկումների» առարկա (Բարանա, իսկ ներկայում՝ Նոյեմբերյան, Կողբ, Կոթի, Դովեղ և այլ գյուղեր):
Օրինակ՝ չնայած Անդրկովկասյան Դաշնության կենտրոնական գործադիր կոմիտեի հողային վեճերի հանձնաժողովի 1923թ. ապրիլի 28-ի որոշմանը, որով նախատեսվում էր Ղազախի Գավառին հանձնել Շինիխ-Այրումի շրջանում գտնվող ընդամենը 5.000 դեսյատին հողատարածք, Ղազախի հողաշինարարական խումբը հատուկ կազմել էր բոլորովին այլ հատակագիծ՝ անտեսելով այդ որոշման պահանջը:
Զուգահեռաբար, ադրբեջանական տեղական իշխանություններն ՀԽՍՀ-ին պատկանող տարածքից ապօրինաբար տիրացել էին ավելի մեծ հողատարածքի, քան նախատեսվում էր որոշմամբ: Նրանք, մասնավորապես, ահաբեկելով տեղի անտառապետին, գրավել էին շուրջ 7.000 դեսյատին տարածք՝ իրենց «ձեռքբերումը» հասցնելով մինչև 11.800 դեսյատինի և դա դարձնելով քննարկումների առարկա:
Մեկ այլ օրինակ` 1922թ. մայիսից սկսած Տավուշի, Քարվանսարայի (Իջևան) և Ղազախի գավառների սահմանային շրջանների վեճերը և հանձնաժողովների վերջնական աշխատանքներն անընդհատ ձգձվում էին, քանի որ ադրբեջանական կազմակերպմամբ գրավվել էին հայերին պատկանող, բայց իրենց տիրույթների մեջ խրված հողերի մեծ մասը և հրաժարվում էին վերադարձնել: Դա էլ դժվարություններ էր առաջացնում նաև արոտավայրերից, անտառներից ու ջրային պաշարներից գյուղացիների օգտվելու հարցում:
Առհասարակ, ինչպես վկայում են արխիվային փաստաթղթերը, նշված գավառների գյուղերի միջև վեճերի ծագման նախապատմությունը վկայում է, որ հաճախ վեճերն առաջանում էին ադրբեջանցի խոշոր հողատերերի (արխիվային փաստաթղթերում նշվում է՝ կալվածատերեր) պատճառով, ովքեր իրենց հողակտորները վաճառում էին հայերին, իսկ հետո առանց հիմքի հետ էին պահանջում:
Խնդիրն այն էր նաև, որ Խորհրդային Հայաստանի իշխանություններն այդ ժամանակ պատշաճ չէին արձագանքում` կանխելու համար հայ գյուղացիների իրավունքների ոտնահարումները:
Այս փաստերը, որպես քաղած դասեր, պետք է հաշվի առնել՝ մեր օրերում ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներ թույլ չտալու նպատակով:
Անվտանգության ու այլ բաղադրիչներին զուգահեռ, ՀՀ սահմաններին վերաբերող որոշումների հիմքում պետք է դնել նաև գյուղացիների, առհասարակ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը՝ բացառելով մեխանիկական որևէ մոտեցում»:
- Արման Թաթոյանը կարևոր փաստ է հրապարակել որոշ պաշտոնյաների համար
- ՄԻՊ. Պետականությունը պետք է պահել սրբության պես
- Սահմանազածումն ու սահմանազատումը լեգիտիմ չեն, եթե խաթարում են սահմանային բնակչության բնականոն կյանքը. ՄԻՊ
- Այս հարցը հատկապես արդիական է` հաշվի առնելով Ադրբեջանի անօրինական ներխուժումը ՀՀ Սև լճի տարածք. ՄԻՊ
- Ձեռք բերած ապացույցները հաստատում են անվտանգության գոտի ստեղծելու ՄԻՊ առաջարկի անհրաժեշտությունը
- Թաթոյանը ՀՀ և միջազգային իրավասու կառույցներին առաջարկում է աջակցել առաջ տանելու Սյունիքի և Գեղարքունիքի շուրջ անվտանգության գոտի ստեղծելու հայեցակարգը

Право 11:23 31/05/2021 Армения
Эти факты должны учитываться с целью недопущения нарушений прав жителей приграничных территорий РА - ЗПЧ
Защитник прав человека Армении Арман Татоян пишет:
«Архивные документы свидетельствуют, что в советские годы в граничных спорах между Арменией и Азербайджаном были распространены случаи, когда азербайджанские власти участвовали в официальных обсуждениях, но параллельно организовывали нападения на армянских сельских жителей, захватывали их земельные участки и затем превращели эти захваченные земли в предмет «дискуссий» (Барана, а ныне Ноемберян, Кохб, Коти, Довег и другие села).
Например, несмотря на постановление Центральной исполнительной Закавказской Федерации от 28 апреля 1923 г., которым предусматривалась передача Газаху всего 5000 десятин земли в районе Шиних-Айрум, газахская земельно-строительная группа специально составила совершенно другой план, игнорируя требование этого решения.
Параллельно, местные власти Азербайджана незаконно захватили с территории Армянской ССР больше земельной площади, чем было предусмотрено постановлением. Они, в частности, путем запугивания местного лесничего, захватили порядка 7000 десятин земли, увеличив свое «приобретение» до 11,800 десятин, и сделали это предметом обсуждения.
Другой пример: начиная с мая 1922 года, споры и окончательные работы комиссий по приграничным районам Тавуша, Карвансарая (Иджеван) и Газаха постоянно откладывались, поскольку азербайджанцы захватили бо՛льшую часть земель, принадлежавших армянам, и отказывались возвращать. Это в свою очередь создавало для сельчан трудности в вопросе использования пастбищ, лесов и водных ресурсов.
В целом, согласно архивным документам, предыстория споров между селами указанных районов свидетельствует о том, что споры часто возникали из-за крупных азербайджанских землевладельцев (в архивных документах упоминаются как помещики), которые продавали свои земли армянам, а затем безосновательно требовали их обратно.
Проблема заключалась также в том, что власти Советской Армении в то время не реагировали должным образом с целью предотвратить нарушение прав армянских крестьян.
Эти факты, как извлеченные уроки, должны быть учтены, чтобы не допустить нарушений прав жителей приграничных территорий РА в настоящее время.
Наряду с безопасностью и другими составляющими, в основе решений о границах Республики Армения, должна быть также защита прав сельских жителей, защита прав человека вообще,  исключая какой-либо механический подход».