Հասարակություն 12:30 31/05/2021 Աշխարհում
Ֆրանսիայի կողմից Միացյալ Նահանգներ կուղարկվի Ազատության նոր արձան` ֆրանս-ամերիկյան բարեկամությունն ամրապնդելու համար: Ազատության նոր արձանը պետք է Նյու Յորք ժամանի հուլիսի 4-ին՝ ԱՄՆ ազգային օրվա առթիվ: նախատեսվում է, որ արձանը Նյու Յորքի ճամփան կբռնի հունիսի 7-ին։ Այն կցուցադրվի Վաշինգտոնում Ֆրանսիայի դեսպանի նստավայրի պարտեզներում: Այս մասին գրում է La Depeche-ը։
Այս Ազատության արձանն ավելի փոքր չափերի է՝ 2.83 մետր բարձրությամբ, ի տարբերություն բնօրինակի, որն ունի 93 մետր բարձրություն։
Հիշեցնենք, որ Ազատության արձանը (Statue of Liberty) ԱՄՆ-ում և աշխարհում քանդակագործության ամենահայտնի կոթողներից է, որին հաճախ ասում են «Նյու-Յորքի և ԱՄՆ-ի խորհրդանիշ», «Ազատության և ժողովրդավարության խորհրդանիշ»։ Արձանը տեղակայված է Նյու-Յորքի Մանհեթեն թաղամասից 3 կմ դեպի հարավ-արևմուտք գտնվող Լիբերթի Այլենդ կղզում։
Ազատության արձանը, որի հեղինակն է ֆրանսիացի Ֆրեդերիկ Օգյուստ Բարտոլդին, 1886 թվականի հոկտեմբերի 28-ին ԱՄՆ-ն նվեր է ստացել Ֆրանսիայի ժողովրդից։ Արձանը ներկայացնում է պատմուճանով կնոջ, որը խորհրդանշում է հռոմեական դիցարանի ազատության աստվածուհի Լիբերտասին։ Կինն աջ ձեռքով բարձրացրել է ջահը, իսկ ձախով բռնել է սալիկ, որի վրա փորագրված է ԱՄՆ-ի անկախության հռչակագրի ընդունման ամսաթիվը՝ 1776 թվականի հուլիսի 4։ Ոտքերին ընկած է փշրված շղթա։

Власти Франции отправят в Нью-Йорк новую статую Свободы
Власти Франции отправят в американский Нью-Йорк новую статую Свободы. Подарок будет символизировать исторические связи между двумя странами, сообщает Лента.Ру со ссылкой на газету Le Journal du Dimanche.
Монумент высотой 2,83 метра отправят из Франции 7 июня. В День независимости США, который празднуется 4 июля, статуя прибудет в Нью-Йорк. Через десять дней памятник перевезут на постоянное место — в сад французского посольства в Вашингтоне, где он простоит в течение десяти лет.
Идея подарка появилась в июле 2019 года, однако реализацию пришлось отложить из-за пандемии коронавируса. По словам посла Франции в США Филиппа Этьена (Philippe Etienne), монумент станет «двойным символом, означающим свободу, но также и приветствие». Таким способом французские власти хотят показать, что верны дружбе между странами, берущей начало в их общей истории.
Первую статую Свободы Франция подарила США в XIX веке, приурочив событие ко Всемирной выставке и столетию американской Декларации независимости. Жест символизировал дружественные отношения между странами. Сегодня монумент высотой 93 метра находится в Верхней Нью-Йоркской бухте, почти в трех километрах от Манхэттена. Объект входит в список Всемирного наследия ЮНЕСКО и считается одной из главных достопримечательностей США.