Քաղաքական 16:57 01/06/2021 Հայաստան
«Ես գործող Սահմանադրությանը դեմ եմ արտահայտվել նաև հրապարակային կերպով։ Չեմ կարծում, որ խորհրդարանական կառավարումը Հայաստանի համար հաջող մոդել է»,- ռուսական РБК հեռուստաալիքին մայիսի 29-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» նախընտրական դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի որևէ նախագահ չի ունեցել այդքան լիազորություն, որքան այս Սահմանադրությամբ ամրագրված է կառավարության ղեկավարի համար։
«Սա անթույլատրելի է։ Երկրում, որտեղ կայացած չէ կուսակցական համակարգը։ Կուսակցությունները չունեն բավականին բարձր վարկանիշ, որ կարողանան դոմինանտ լինել խորհրդարանում, խորհրդարանական կառավարման մասին խոսելն անտեղի է։ Ես կարծում եմ, որ այն ոչ ճիշտ քայլ էր։ Ես կարծում եմ, որ կես քայլ, կամ մեկ քայլ հետ պետք է կատարել։ Չպետք է Հայաստանի վարչապետն ունենա այդքան լիազորություններ»,- նշել է Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ընդգծելով, որ չկան հակակշռումների մեխանիզմներ։
ՀՀ երկրորդ նախագահի խոսքով, պետք է վերանայել այն, սակայն այդ հարցը պետք է քննարկել  քաղաքական այլ ուժերի հետ։
Նշենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ռուսական РБК հեռուստաալիքի լրագրող Իլյա Դորոնովին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Հայաստանի ներքաղաքական, արտաքին քաղաքական և աշխարհաքաղաքական ամենահրատապ թեմաներին։

Политика 19:05 01/06/2021 Армения
«Я высказывался против действующей Конституции также публично. Не думаю, что парламентская система правления является удачной моделью для Армении», - заявил в интервью 29 мая российскому телеканалу РБК второй президент Армении, кандидат на должность премьер-министра от предвыборного альянса «Армения» Роберт Кочарян.
Он подчеркнул, что ни один президент Армении не имел таких полномочий, какие предусмотрены для главы правительства этой Конституцией.
«Это недопустимо. В стране с несостоявшейся партийной системой. Партии не имеют достаточно высокого рейтинга, чтобы доминировать в парламенте, говорить о парламентской системе правления неуместно. Я считаю, что это был неверный шаг. Думаю, что нужно сделать на полшага или на шаг назад. Премьер-министр Армении не должен быть наделен такими полномочиями», - сказал Роберт Кочарян, подчеркнув, что не существует механизмов противовеса.
По словам второго президента Армении, нужно этот вопрос пересмотреть, но его нужно обсудить с другими политическими силами.
Отметим, что второй президент Республики Армения Роберт Кочарян в интервью журналисту российского телеканала РБК Илье Доронову коснулся наиболее актуальных внутриполитических, внешнеполитических вопросов Армении и геополитических тем.