Քաղաքական 12:12 02/06/2021 Տարածաշրջան
Իրանցի վերլուծաբան․ «Զանգեզուրի միջանցքով» Հայաստանի հետ Իրանի ցամաքային սահմանը կդադարի գործել, ինչը կսպառնա մեր շահերին և անվտանգությանը
«Հայաստանի հարավում, Իրանի հետ սահմանակից տարածքներում Ադրբեջանի բանակի տեղակայումը, մտահոգություններ է առաջացրել՝ Իրանի ազգային շահերին սպառնացող վտանգի վերաբերյալ»,-այս մասին ասել է Կովկասագիտության հիմնադրամի տնօրեն Ջաֆար Խաշեն, գրում է իրանական Pars Today կայքը։
Հարցին, որ եթե  Ադրբեջանի այն պնդումը, որ Զանգեզուրը  պատկանում է այդ երկրին իրականություն դառնա, ինչ ազդեցություն կունենա դա Իրանի ազգային շահերի վրա, Ջաֆար Խաշեն ասել է․ «Եթե ​​Ադրբեջանի այս հայտարարությունն իրականություն դառնա, Հայաստանի հետ Իրանի ցամաքային սահմանը կդադարի գործել, ինչը կսպառնա մեր ազգային շահերին և անվտանգությանը: Այլ կերպ ասած, Հայաստանի հետ մեր ցամաքային կապերը խզելուց բացի, տարածաշրջանում Իրանի աշխարհաքաղաքական կարողությունները նույնպես խիստ թուլանալու են»:
Նա հավելել է, որ մյուս խնդիրն անվտանգությունն է, ինչը նշանակում է, որ Իրանի հեռավոր ու մոտիկ թշնամիները, հատկապես իսրայելական ռեժիմը, որը նույնպես լավ հարաբերություններ ունի Ադրբեջանի  հետ, կկարողանան այսպիսով խնդիրներ ստեղծել Իրանի համար:
«Չնայած Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում Ադրբեջանի  տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Իրանի անվերապահ աջակցությանը, ադրբեջանական կողմը անշնորհակալությամբ է պատասխանում Թեհրանին»,-ասել է Ջաֆար Խաշեն։

Политика 14:27 02/06/2021 Регион
Иранский аналитик: сухопутная граница Ирана с Арменией через «Зангезурский коридор» перестанет функционировать, что поставит под угрозу наши интересы и безопасность
«Размещение азербайджанской армии на юге Армении, на приграничных с Ираном территориях, вызвало обеспокоенность в связи с угрозой национальным интересам Ирана», - сказал директор Фонда Кавказоведения Джафар Хашен, пишет иранский сайт Pars Today.
На вопрос о том, что если утверждение Азербайджана о том, что Зангезур принадлежит этой стране, станет реальностью, какое влияние это окажет на национальные интересы Ирана, Джафар Хашен сказал: «Если это заявление Азербайджана станет реальностью, сухопутная граница Ирана с Арменией перестанет функционировать, что поставит под угрозу наши национальные интересы и безопасность. Другими словами, помимо разрыва наших сухопутных связей с Арменией, геополитические возможности Ирана в регионе также будут серьезно ослаблены».
Он добавил, что другой проблемой является безопасность, а это означает, что дальние и близкие враги Ирана, особенно израильский режим, который также имеет хорошие отношения с Азербайджаном, смогут таким образом создать проблемы для Ирана.
«Несмотря на безоговорочную поддержку Ирана в отношении территориальной целостности Азербайджана во второй карабахской войне, азербайджанская сторона отвечает Тегерану неблагодарностью», - сказал Джафар Хашен.