Քաղաքական 11:20 03/06/2021 Տարածաշրջան
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը նախօրեին Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում և Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Փաշինյանի հետ հանդիպմանը շեշտել է Հարավային Կովկասի կայունության և բարգավաճման ու երկու գործընկեր երկրների հետ հարաբերությունների խորացման կարևորությունը ԵՄ-ի համար:
Տարածված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Միշելը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին հրադադարի մասին հայտարարության ամբողջական կատարումը կարևոր է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության համար:
ԵՄ-ն պատրաստ է փորձագիտական աջակցություն տրամադրել սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ և նպաստել վստահության ամրապնդմանը:
Եվրամիությունը նաև խրախուսում է երկու կողմերին՝ շտապ համագործակցել ձերբակալվածների վերադարձի, ականների դաշտերի և այլ կարևոր հումանիտար հարցերի շուրջ:
Ասվում է, որ ԵՄ-ն տրամադրում է գրեթե 20 միլիոն եվրո մարդասիրական օգնություն և կշարունակի ներգրավվել:
«Այս անմիջական մարտահրավերների լուծումը, սակայն, միայն առաջին քայլն է դեպի կայուն խաղաղ կարգավորում: ԵՄ խորհրդի նախագահը երկու կողմերին էլ կոչ արեց վերսկսել բանակցությունները՝ կառուցողական ոգով:
Եվրամիությունը խորը հետաքրքրություն ունի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության և բարգավաճման մեջ՝ որպես ԵՄ Արևելյան գործընկերության բաղկացուցիչ մաս»,-ասվում է ԵՄ հաղորդագրության մեջ։

Политика 11:41 03/06/2021 В мире
Шарль Мишель призвал Азербайджан и Армению к безотлагательному сотрудничеству в вопросе возвращения пленных
Глава Евросовета Шарль Мишель накануне на встрече в Брюсселе с исполняющим обязанности премьер-министра Армении Николом Пашиняном и телефонном разговоре с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым подчеркнул важность для Европейского союза стабильности и процветания на Южном Кавказе и углубления отношений с двумя странами-партнерами.
Как говорится в заявлении Европейского совета, распространенном в среду после переговоров, Мишель напомнил, что полноценное выполнение заявления о прекращении огня между Азербайджаном и Арменией от 9 ноября 2020 года необходимо для региональной безопасности и стабильности.
«Европейский Союз готов предоставить экспертное содействие в области делимитации и демаркации границ и способствовать укреплению доверия», – говорится в заявлении.
Мишель призвал стороны к безотлагательному сотрудничеству в вопросах возвращения задержанных и обеспечения полной прозрачности в плане минных полей и других важных гуманитарных вопросов.
Отмечается, что ЕС предоставляет гуманитарную помощь почти на 20 миллионов евро и будет продолжать участвовать в этом процессе.
«Однако решение этих неотложных проблем – это только первый шаг к устойчивому мирному урегулированию. Мишель призвал обе стороны возобновить переговоры – в конструктивном русле.
Европейский Союз глубоко заинтересован в безопасности, стабильности и процветании региона Южного Кавказа – как неотъемлемой части Восточного партнерства ЕС», – отмечается в заявлении.