Քաղաքական 11:20 03/06/2021 Տարածաշրջան
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը նախօրեին Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում և Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Փաշինյանի հետ հանդիպմանը շեշտել է Հարավային Կովկասի կայունության և բարգավաճման ու երկու գործընկեր երկրների հետ հարաբերությունների խորացման կարևորությունը ԵՄ-ի համար:
Տարածված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Միշելը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին հրադադարի մասին հայտարարության ամբողջական կատարումը կարևոր է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության համար:
ԵՄ-ն պատրաստ է փորձագիտական աջակցություն տրամադրել սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ և նպաստել վստահության ամրապնդմանը:
Եվրամիությունը նաև խրախուսում է երկու կողմերին՝ շտապ համագործակցել ձերբակալվածների վերադարձի, ականների դաշտերի և այլ կարևոր հումանիտար հարցերի շուրջ:
Ասվում է, որ ԵՄ-ն տրամադրում է գրեթե 20 միլիոն եվրո մարդասիրական օգնություն և կշարունակի ներգրավվել:
«Այս անմիջական մարտահրավերների լուծումը, սակայն, միայն առաջին քայլն է դեպի կայուն խաղաղ կարգավորում: ԵՄ խորհրդի նախագահը երկու կողմերին էլ կոչ արեց վերսկսել բանակցությունները՝ կառուցողական ոգով:
Եվրամիությունը խորը հետաքրքրություն ունի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի անվտանգության, կայունության և բարգավաճման մեջ՝ որպես ԵՄ Արևելյան գործընկերության բաղկացուցիչ մաս»,-ասվում է ԵՄ հաղորդագրության մեջ։

Politics 13:29 03/06/2021 Region
European Union calls for urgent return of all detainees and addressing important humanitarian issues of the Karabakh conflict
President Charles Michel of the European Council has highlighted the importance of stability and prosperity of the South Caucasus for the EU and of deepening relations with Armenia and Azerbaijan. As the press service at the Council reported, Charles Michel's remarks came during the meeting with acting PM of Armenia Nikol Pashinyan and in phone call with Azerbaijani president Ilham Aliyev.
According to the source, He Charles Michel that the full implementation of the 9 November 2020 ceasefire declaration by Azerbaijan and Armenia is essential for regional security and stability. The EU is ready to provide expertise on border delimitation and demarcation and to support confidence building.
The European Union also encourages both parties to cooperate, as matter of urgency, on the return of detainees and full transparency with regard to mine fields, and other important humanitarian issues. The EU is providing almost 20 million EUR in humanitarian assistance and will continue to be engaged.
Addressing these immediate challenges is, however, only a first step towards a sustainable peaceful settlement. The PEC called on both sides to engage in renewed negotiations in a constructive spirit. The European Union has a profound interest in the security, stability and prosperity of the South Caucasus region as an integral part of the EU's Eastern Partnership.