Տնտեսություն 19:30 05/06/2021 Աշխարհում
ՆԱՍԱ-ն պատրաստ է Ռուսաստանի հետ քննարկել Վեներայի հետախուզման հետագա ծրագրերը: «ՌԻԱ նովոստի»-ին ասել է ՆԱՍԱ-ի ներկայացուցիչը:
«Մենք փայլուն մտքեր փոխանակեցինք «Վեներա-D»-ի ուսումնասիրման համար համատեղ նպատակներ սահմանելու վերաբերյալ, և ողջունում ենք մեր փորձագետների միջև ծրագրի քննարկումները շարունակելու հնարավորության ստեղծումը»,- ասել է նա:
ՆԱՍԱ-ի ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ՆԱՍԱ-ն աշխատանքներ էր տանում մոլորակների հետախուզության, հատկապես Վեներայի՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածքների հայտնաբերման ուղղությամբ։
«Մինչև այս տասնամյակի վերջ Վեներա կատարվելիք երկու նոր առաքելությունների մասին հայտարարությամբ մենք ուրախ ենք արձանագրել, որ սկսում ենք մոլորակի հետախուզման նոր դարաշրջան, որում ունենք ընդհանուր հետաքրքրություն»,- ասել է ՆԱՍԱ-ի ներկայացուցիչը:

Society 19:30 05/06/2021 World
NASA is ready to discuss with Russia further plans for Venus exploration, a NASA spokesperson told Sputnik news agency.
"NASA has been working over the past several years to identify mutual areas of interest in planetary science, particularly related to Venus.
With our announcement on Wednesday about two new missions to Venus at the end of this decade, we are extremely excited to usher in a new era of research on a planet for which we share interest," the spokesperson said.
"We have had excellent exchanges on defining joint science objectives for Venera-D and welcome future opportunities for our experts to continue to discuss our Venus plans," the spokesperson said.