Հասարակություն 16:59 05/06/2021 Հայաստան
«OMNIC» միջազգային ընկերությունը և Հայփոստը համաձայնության են եկել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում փոստամատների (լոքեր) տեղադրման մասին։ «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Սանկտ Պետերբուրգի 2021 թ․միջազգային տնտեսական համաժողովի ընթացքում «OMNIC»  ՍՊԸ կառավարող գործընկեր Արթուր Գրիգորյանցը և Հայփոստի գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը համապատասխան հուշագիր են ստորագրել։
Ռազմավարական գործընկերությամբ ենթադրվում է ստեղծել փոստամատների միջազգային բաց ցանց՝ էլեկտրոնային առևտրի ծանրոցները փոստային բաժանմունքներում, բնակելի շենքերի մուտքերում և հանրային օգտագործման այլ վայրերում ստանալու հնարավորությամբ։
«OMNIC-ի ծրագրային և սարքային լուծումների հիմքով փոստամատների բարեհաջող պիլոտային նախագիծն իրականացնելուց հետո, մենք որոշում կայացրինք Հայաստանում փոստային լոքերների ցանցի համատեղ զարգացման մասին։ Նախագծի շրջանակներում OMNIC ընկերությունը և Հայփոստը համատեղ կապահովեն փոստամատների ցանցի ներդրումը Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում»,- մեկնաբանել է Հայփոստի գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը։
«OMNIC» ՍՊԸ կառավարող գործընկեր Արթուր Գրիգորյանցն ասել է, որ սույն համաձայնագրի կնքումը նոր հնարավորություններ է ընձեռում միջազգային էլեկտրոնային վաճառքի զարգացման համար՝ մասնավորապես թույլ տալով Եվրասիական միության սահմաններում պատվերները ստանալ առանց մաքսատուրքի։

На территории РА планируется установить почтоматы
Компания OMNIC и АйПост договорились о сотрудничестве по установке почтоматов (локеров) на территории Республики Армения. В пресс-службе ЗАО «АйПост» сообщают, что Соответствующий меморандум на Петербургском международном экономическом форуме-2021 подписали управляющий партнер ООО “Омник” Артур Григорянц и генеральный директор Почты Армении Айк Карапетян.
Стратегическое партнерство подразумевает создание международной открытой почтоматной сети с возможностью выдачи e-commerce посылок в почтовых отделениях, подъездах жилых домов и прочих зонах общего пользования.
«После успешного пилотного проекта с почтоматами, на базе программного и аппаратного решения почтоматов OMNIC, нами было принято решение, о совместном развитии сети локеров в Армении. В рамках проекта компания OMNIC в сотрудничестве с АйПост, совместно проинвестируют проект по созданию сети почтоматов на всей территории Республики Армения», – прокомментировал генеральный директор ЗАО «АйПост» Айк Карапетян.
Управляющий партнер OMNIC Артур Григорянц отметил, что подписание данного соглашения открывает новые возможности по развитию международной электронной коммерции (e-commerce), а именно возможность в рамках Евразийского экономического союза получать заказы без таможенной пошлины.