Իրավունք 09:07 07/06/2021 Հայաստան
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի փաստահավաք աշխատանքները պարզել են, որ 2021թ. հունիսի 6-ին ժամը 13:30-ի սահմաններում ադրբեջանական զինվորական ծառայողները փորձել են գողանալ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժայի արոտավայրի հովվի (սարատեղիի բնակիչ) շուրջ 20 ձիերը:
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ, մասնավորապես, հովվի 20 ձիերը, արածելով, մի փոքր մոտեցել են ադրբեջանական այն դիրքերին, որոնք ապօրինի տեղակայված են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում: Ադրբեջանական զինված ծառայողներն, օգտվելով առիթից, ձիերին ընդառաջ իջել են արոտավայրի ուղղությամբ և փորձել են գողանալ բոլոր ձիերը:
ՀՀ զինված ուժերի ծառայողների արձակած կրակի շնորհիվ է կանխվել արբեջանական զինծառայողների գողության փորձը:
Դեպքը տեղի է ունեցել Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժայի արոտավայրում: Այստեղ սեզոնային՝ գարնան, ամռան և աշնան ամիսներին բնակվում են քաղաքացիական բնակիչներ և արոտավայրում արածեցնում իրենց մանր ու խոշոր եղջերավոր կենդանիներին (այս վայրերն ընդունված է անվանել սարատեղիներ):
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները շարունակաբար հաստատում են, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները ՀՀ սահմանային բնակիչների նկատմամբ դրսևորում են բացահայտ հանցավոր արարքներ:
Նրանք, փաստորեն, ուղիղ դիտավորությամբ կրակ են բացում ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ` կյանքի և այլ կենսական իրավունքներից, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից զրկելու նպատակով:
Գեղարքունիքում ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների նկատմամբ այս հանցավոր արարքները սկսվել են, երբ նրանք մայիսի 12-ից սկսած կեղծ քարտեզների վկայակոչմամբ ապօրինաբար ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս հանցավոր արարքները պետք է դիտարկել միասնական դիտավորության մեջ` հաշվի առնելով այն, որ նրանք նույն արարքները կատարում են նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի սահմանային գյուղերի, ինչպես նաև ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի այլ գյուղերի բնակիչների` հովիվների նկատմամբ:
Շարունակական փաստահավաք աշխատանքներն ակնհայտ են վկայում, որ ադրբեջանական զինված ուժերի` ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները կոպիտ խախտող այս արարքները կապված են ադրբեջանական իշխանությունների հովանավորչությամբ հայատյաց ու թշնամանքի քաղաքականության հետ:
ՀՀ բնակչության իրավունքների պաշտպանությունը ադրբեջանական զինված ուժերի հանցավոր արարքներից բացարձակ հրատապությամբ պահանջում է անվտանգության գոտու առկայություն:
Այսօրվա միջադեպը ևս ակնհայտ ցույց է տալիս, թե ով է իրականում խաթարում մարդկանց անվտանգությունը տարածաշրջանում և խաղաղությունը վերականգնելու հեռանկարները»,- նշված է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:

Law 12:02 07/06/2021 Armenia
Azerbaijani forces tried to steal around 20 horses from shepherd in Armenia’s Verin Shorzha village – ombudsman
The fact finding mission carried out by the office of Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan revealed that Azerbaijani forces tried to steal around 20 horses from a shepherd in the area of Verin Shorzha village in Armenia's Gegharkunik Province on Sunday, June 6, at around 1:30pm.
In particular, the horses belonging to the shepherd approached the Azerbaijani positions that are illegally deployed in the sovereign territory of Armenia. Taking advantage of the situation, the Azeri servicemen walked down towards the horses and tried to steal the animals.
The attempted theft by the Azerbaijani soldiers was prevented due to the shots fired by the Armenian troops, the ombudsman’s office said in a statement.
The incident took place in the Verin Shorzha pasture of Vardenis community. During the spring, summer and autumn months, civilians live here, grazing their cattle on the pasture.
“The fact-finding activities carried out by the human rights defender continuously confirm that the Azerbaijani servicemen are committing clearly criminal acts against the residents of Armenia’s border communities,” the office said.
“In fact, they deliberately open fire on the civilian population of the Republic of Armenia in order to deprive them of their right to life and other vital rights, such as to engage in animal husbandry and to earn income.
“These criminal acts against civilians of the Republic of Armenia in Gegharkunik started when Azerbaijani forces illegally invaded the sovereign territory of Armenia on May 12, citing fake maps.
“The criminal acts of the Azerbaijani armed forces are intentional taking into account the fact that they are taking similar actions against the residents (shepherds) of the border villages of Syunik Province, as well as other villages of Gegharkunik Province.
“The continuous fact-finding work makes it clear that the actions of Azerbaijani forces, which grossly violate the rights of Armenia’s border residents, are connected with the state-sponsored policy of Armenophobia and hostility in Azerbaijan.
“The protection of the rights of the Armenian population from the criminal actions of the Azerbaijani military requires the urgent creation of a security zone.
“The June 6 incident also clearly shows who is actually undermining security and the prospects for restoring peace in the region,” reads the statement.