Իրավունք 17:07 08/06/2021 Հայաստան
ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ այսօր Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ զինծառայողի հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով
Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան այսօր Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ զինծառայողի հիմանարար իրավունքների ապահովուման պահանջով։ Այս մասին հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից
ՊՆ-ից ավելի վաղ հայտնել էին, որ սույն թվականի հունիսի 8-ին, ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Ա. Քաթանյանը, մառախուղի պատճառով ապակողմնորոշվելով տեղանքում, հայտնվել է Ադրբեջանի ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում։
«Ներկայացված դիմումի նպատակն է երաշխավորել գերերվարված զինծառայողի՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի եւ խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը»,- հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից:

Право 17:50 08/06/2021 Армения
Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием обеспечить основополагающие права армянского военного, захваченного сегодня в плен Азербайджаном
Республика Армения обратилась сегодня в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) с требованием обеспечить основополагающие права армянского военнослужащего, захваченного в плен Азербайджаном 8 июня. Об этом говорится в заявлении армянского представительства в ЕСПЧ.
Как сообщили ранее в Минобороны РА, 8 июня сего года военнослужащий-контрактник N-ской воинской части ВС РА рядовой А.Катанян, дезориентированный из-за тумана, оказался на территории, контролируемой Вооруженными силами Азербайджана.
«Цель представленного заявления – обеспечить гарантированные Европейской конвенцией о правах человека права захваченного в плен военнослужащего – право на жизнь и право не быть подвергнутым пыткам»,– говорится в сообщении.