Իրավունք 14:47 09/06/2021 Տարածաշրջան
«Ադրբեջանում ծավալվող դատական գործընթացներում ակնհայտորեն նկատվում է հայ ռազմագերիների նկատմամբ հնարավոր մեղսագրման փորձեր։
Գերեվարվածներից թիրախավորվում են հատկապես 50-ն անց մարդիկ, որոնց նկատմամբ վախեցնելու, շանտաժի ենթարկելու ու այլ մեթոդների գործադրմամբ փորձում են հասնել ցուցմունքների կորզման, թե իբր մասնակցել են Արցախյան առաջին պատերազմին,  ադրբեջանցիների զինվորների սպանությանը, նրանց կտտանքների ենթարկելուն։
Ներկայումս Բաքվի զինվորական դատարանում քննվում է ռազմագերիներ Լյուդվիգ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի քրեական գործը։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել 113  (կտտանքներ),  115-ի 2-րդ մասի (պատերազմի օրենքների խախտում),  279 (զինվորական կազմավորումներին մասնակցություն), 318 (Ադրբեջանի պետական սահմանի անօրինական հատում)  հոդվածներով։
Եվս մեկ անգամ հրավիրում ենք հնարավոր բոլոր միջազգային կառույցների ուշադրությունն այն բանի վրա, որ Ադրբեջանը չի խորշում կեղծիքների դիմելուց՝ հետապնդելով որքան հնարավոր է մեծ թվով հայ ռազմագերիների վերոնշյալ մեղադրանքներով պիտակավորելու նպատակ, որպեսզի հետագայում նրանց փոխանակի հայկական կալանավայրերում պահվող սիրիացի միջազգային տեռորիստների հետ»։

Политика 15:10 09/06/2021 Армения
«В проходящих в Азербайджане судебных процессах очевидно заметны попытки возможного приписывания вины армянским военнопленным.
Среди пленных мишенью становятся особенно лица старше 50 лет, от которых путем запугивания, шантажа и применения других методов пытаются выудить показания о том, будто бы они участвовали в первой Арцахской войне, убийстве азербайджанских военных, их пытках.
В настоящее время в военном суде Баку рассматривается уголовное дело военнопленных Людвига Мкртчяна и Алеши Хосровяна. Им предъявлено обвинение по статьям 113 (пытки), ч.2 ст.115 (нарушение законов войны), 279 (участие в военных формированиях), 318 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджана).
Еще раз обращаем внимание всех возможных международных структур на то, что Азербайджан не гнушается от того, чтобы прибегнуть к фальсификациям, преследуя цель заклеймить вышеотмеченными обвинениями как можно больше армянских военнопленных, чтобы в дальнейшем обменять их на находящихся в армянских тюрьмах сирийских международных террористов».