Քաղաքական 16:21 10/06/2021 Հայաստան
«Հանդիպել եմ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ, և նա ասել է՝ «հողերը պիտի տաս»»,- Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2018-ին արած այս հայտարարության վերաբերյալ լրագրողները մեկնաբանություն խնդրեցին ՀՀ առաջին նախագահ, ՀԱԿ ընտրական ցուցակն առաջնորդող Լևոն Տեր-Պետրոսյանից։
ՀՀ առաջին նախագահն ի պատասխան ասաց, պետք էր հարցն ուղղել ոչ թե իրեն, այլ Նիկոլ Փաշինյանից ասածն ապացուցող ձայնագրություն պահանջել։
«Իր տանն եմ ես եղել, հաստատ ձայնագրել է, թող ցույց տա»,- ասաց Տեր-Պետրոսյանը։
Նա նշեց՝ իրեն միշտ մտահոգել է Արցախի հարցը, Փաշինյանին էլ խորհուրդ է տվել՝ նրա առաջին գործը պետք է լինի Արցախի հարցում այն ժառանգության ֆիքսումը, որը ստացել է Սերժ Սարգսյանից։
«Ասացի՝ ֆիքսել փաստաթղթով։ Հարց է տալիս, ի՞նչ ձևով։ Ասացի, հենց հիմա ես քեզ թելադրում եմ, հարց ես տալիս ԱԳ նախարարին, պահանջում եմ երկու օրվա ընթացքում ինձ ներկայացնել ԼՂ հարցի կարգավորման իրավիճակը ապրիլի 18-ի դրությամբ։ Ասացի՝ ինչո՞ւ է պետք քեզ, որ դրանից ավելի լավ լուծում կբերե՞ս, կլինի քո պատիվը, ավելի վատ լուծում կբերե՞ս, դա կլինի քո խայտառակությունը»,-պատմեց ՀՀ առաջին նախագահը։
Նրա խոսքով, նա նման բան արել է 2008-ին, երբ որոշել էր իր թեկնածությունն առաջադրել, ցանկացել է ֆիքսել այն իրավիճակը, որը ներկայացրել էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները։ Խոսել է ԱՄՆ դեսպանատան հավատարմատարի հետ, խնդրել ամերիկացի համանախագահին փոխանցել, որ փաստաթղթեի 99 տոկոսով համաձայնեցված հատվածը հրապարակվի որպես պաշտոնական փաստաթուղթ։
«Ես ասացի, դա և ինձ է պետք, և Սերժին, եթե նա ընտրվի նախագահ։ Մենք կիմանանք, թե որ կետից ենք սկսելու ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը։ Այդ նամակը կա, հրապարակված է Վիկիլիքսում։ Մեկ ամիս անց Բրայզան պաշտոնապես ներկայացրեց այդ փաստաթուղթը։ Նույն բանը ես Նիկոլին էի ասում, պետք է ֆիքսես, թե ինչ-ինչ ժառանգություն ես ստացել։ Ուրիշ խոսակցություն չի եղել։ Բայց այդ ձայնագրությունը կպահանջեք Նիկոլից»,- ասաց ՀՀ առաջին նախագահը։

Политика 17:14 10/06/2021 Армения
На пресс-конференции 10 июня первого президента Армении, возглавляющего предвыборный список партии «Армянский национальный конгресс» Левона Тер-Петросяна журналисты попросили прокомментировать следующее заявление Никола Пашиняна о 2018 годе: «Встречался с Левоном Тер-Петросяном, и он сказал: "земли должен сдать"».
Первый президент Армении в ответ посоветовал не спрашивать об этом у него, а потребовать у Никола Пашияна обнародовать запись данного разговора.
«Я был у него дома, он точно записал, пусть обнародует», – сказал Левон Тер-Петросян.
Он отметил также, что его всегда волновал вопрос Арцаха, Пашиняну же рекомендовал: в вопросе Арцаха зафиксировать, в первую очередь, полученное от Сержа Саргсяна наследие по карабахскому вопросу в виде документов.
«Он спросил, как это сделать. Я ответил: сейчас продиктую последовательность шагов. В письме главе МИД Армении потребовать в течение двух дней представить ситуацию по карабахскому урегулированию по положению на 18 апреля 2018 года. Я сказал ему: если ты обеспечишь лучшее решение, чем Саргсян, это сделает тебе честь, а если же нет, решение будет хуже, то это станет твоим позором», – отметил Тер-Петросян.
Первый президент РА напомнил, что на подобный же шаг он пошел в 2008 году, когда решил выдвинуть свою кандидатуру на выборах президента: захотел ознакомиться с ситуацией, которую сопредседатели МГ ОБСЕ представили как последний документ. О его словам, он встретился с поверенным посольства США, попросил сообщить Мэтью Брайзе (бывшему сопредседателю Минской группы ОБСЕ от США – ред.), чтобы согласованную на 99% часть документа обнародовали официально.
«Я сказал:  это нужно и мне, и Сержу, если он будет избран президентом.  Мы узнаем, с какой точки начнем процесс карабахского урегулирования. Это письмо есть, опубликовано WikiLeaks. Через месяц Брайза официально представил этот документ.
То же самое я говорил Николу: нужно зафиксировать, какое наследие ты получил. Другого разговора не было. Но потребуете запись от Никола», – резюмировал первый президент Армении.