Քաղաքական 10:22 10/06/2021 Արցախ
Ռուս խաղաղապահներն ապահովել են Արցախի Հանրապետության մարտունու շրջանում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող բնակիչների անվտագությունը: Այդ մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հրապարակված տեղեկատվության մեջ ասվում է, որ խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնն անվտանգության ապահովման դիմումներ է ստանում կողմերի սահմանազատման գծի մոտակայքում գտնվող բնակավայրերի բնակիչներից, մասնավորապես՝ Մարտունու շրջանի Ճարտար գյուղի ներկայացուցիչները դիմել են Մարդասիրական արձագանքման կենտրոն` գյուղատնտեսական նշանակության դաշտերում աշխատանքների անվտանգությունն ապահովելու խնդրանքով:
«Այսօրվանից և հաջորդ շաբաթվա ընթացքում մենք կապահովենք գյուղատնտեսական աշխատանքների անվտանգությունը»,-ասել է Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Վասիլիևը:
ՌԴ ՊՆ-ի տեղեկացմամբ՝ տեղի բնակիչները ստեղծում են հակահրդեհային գոտիներ՝ խոտի հնարավոր այրումից դաշտերն ու բնակավայրերը պաշտպանելու համար:
«Ռուս զինծառայողների շնորհիվ, որոնք եկել են մեզ պաշտպանելու, մարդիկ կարող են աշխատել այստեղ, շատ շնորհակալ ենք մեզ օգնելու համար»,-ասել է Ճարտար գյուղի բնակիչ Խաչիկ Խաչատրյանը:
«Բացի այդ, ռուս խաղաղապահները աշխատանքներ են տանում տարածքը պայթուցիկ առաջկաներից մաքրելու ուղղությամբ: 2020 թ.-ի նոյեմբերի 23-ից ի վեր Արցախում մարդասիրական ականազերծման ինժեներական վաշտի ստորաբաժանումները չպայթած զինամթերքից մաքրել են 2,123 հա տարածք և ավելի քան 650 կիլոմետր ճանապարհներ, հայտնաբերել և վնասազերծել 25,613 պայթուցիկ օբյեկտ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Համայնքապետ Գարիկ Սարգսյանը չի թույլատրում Վեդիում կազմակերպել «Կատարյալ ապուշը» ֆիլմի ցուցադրություն. Տիգրան Նալչաջյան

Общество 11:17 10/06/2021 Армения
Российские миротворцы приступили к обеспечению безопасности местных жителей при проведении сельскохозяйственных работ в Мартунинском районе Нагорного Карабаха. Об этом говорится в сообщении Минобороны РФ.
Сообщается, что в Центр гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента ежедневно поступают заявки на обеспечение безопасности от жителей населенных пунктов, находящихся вблизи лини разграничения сторон. Так представители села Чартар Мартунинского района обратилось в Центр гуманитарного реагирования, с целью обеспечения безопасности при проведении работ на сельхоз полях.
«С сегодняшнего дня и в течении последующей неделе обеспечиваем безопасность при проведении сельскохозяйственных работ», - сообщил представитель Центра гуманитарного реагирования Александр Васильев.
Как передает МО РФ,  местные жители создают минерализованные полосы, с целью предотвращения пала травы, защите полей и населённых пунктов от пожаров.
«Благодаря российским войнам, что приехали нас охранять, люди могут здесь работать, спасибо большое что помогаете нам», - сказал местный житель села Чартар Хачик Хачатрян.
«Помимо этого, российскими миротворцами проводится работа по очистке местности от взрывоопасных предметов. Так, с 23 ноября 2020 года инженерно-саперными подразделениями гуманитарного разминирования в Нагорном Карабахе от неразорвавшихся боеприпасов очищены 2 123 гектар территории и более 650 километров дорог, обнаружено и обезврежено 25 613 взрывоопасных предметов»,- говорится в сообщении.