Քաղաքական 16:56 12/06/2021 Հայաստան
Մեղադրանքները, թե ՀՀ ՊՆ-ն թաքցնում է ինչ-ինչ փաստեր` կապված Ադրբեջանի ԶՈւ-ում թուրք զինվորականների ներկայության հետ, անհիմն են. ՊՆ
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տարածել է հայտարարություն, որում ասվում է.
«Մամուլում տեղեկություններ են տարածվում, թե «Սյունիքի մարզում՝ Սև լճի շրջանում, արդեն երկու օր է՝ տեղակայվում են Թուրքիայի հատուկ նշանակության բանակային ստորաբաժանումներ»:
Հայաստանի Հանրապետությունը, մասնավորապես` ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, բազմիցս, այդ թվում նաև միջազգային ամենատարբեր հարթակներում,  անդրադարձել է խնդրին, որ թուրքական զինված ուժերը մեծ ներգրավվածություն ունեն ադրբեջսնական բանակի վերապատրաստման, հրահանգավորման և նույնիսկ կառավարման գործընթացներում:
Ասվածի ամենավառ վկայությունը Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմն էր, որին թուրքական զինված ուժերն ունեցան անմիջական մասնակցություն: Թուրք զինվորականների ներկայությունը Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումներում վաղուց արդեն փաստ է, հաստատված` այդ թվում նաև Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության կողմից: Այս տեսանկյունից` մեղադրանքները, թե ՀՀ ՊՆ-ն թաքցնում է ինչ-ինչ փաստեր` կապված Ադրբեջանի զինված ուժերում թուրք զինվորականների ներկայության հետ` ուղղակի անհիմն են:
Ինչ վերաբերում է լրատվամիջոցներով տարածվող` թուրքական տարբերանշանով զինվորականի լուսանկարին, ապա այն արվել է հայ-ադրբեջանական սահմանի ոչ հայկական հատվածում, զինվորականների շարժը  վերահսկվել է ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից, իսկ տվյալ տարածքում ոչ մի «թուրքական բանակային ստորաբաժանման տեղակայման» մասին խոսք չի գնում»:

Politics 18:21 12/06/2021 Armenia
The Armenian Defense Ministry on Saturday reacted to media reports that Turkish special forces have been stationed in the area of Black Lake (Sev Lich) in Syunik Province.
“Some media reports suggest that special forces of the Turkish army have been deployed near Black Lake in Syunik Province for two days now.
“The Republic of Armenia, in particular the Armenian Defense Ministry, has repeatedly raised the issue that the Turkish military is heavily involved in the training, instructions and even management processes of the Azerbaijani army.
“The best evidence of this was the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh, in which the Turkish armed forces were directly involved. The presence of the Turkish military in the Azerbaijani army units has long been a fact, confirmed including by the Defense Ministry of Armenia,” the ministry said in a statement.
“From this viewpoint, the accusations that the Defense Ministry of Armenia is hiding some facts related to the presence of Turkish servicemen in the Azerbaijani armed forces are simply groundless.
“With regard to the photo of a soldier with Turkish emblem, it has been taken on non-Armenian part of the Armenian-Azerbaijani border, the movement of the troops was controlled by the units of the Armenian armed forces, and there is no question of "deployment of a Turkish army unit" in the area,” reads the statement.