Քաղաքական 16:56 12/06/2021 Հայաստան
Մեղադրանքները, թե ՀՀ ՊՆ-ն թաքցնում է ինչ-ինչ փաստեր` կապված Ադրբեջանի ԶՈւ-ում թուրք զինվորականների ներկայության հետ, անհիմն են. ՊՆ
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տարածել է հայտարարություն, որում ասվում է.
«Մամուլում տեղեկություններ են տարածվում, թե «Սյունիքի մարզում՝ Սև լճի շրջանում, արդեն երկու օր է՝ տեղակայվում են Թուրքիայի հատուկ նշանակության բանակային ստորաբաժանումներ»:
Հայաստանի Հանրապետությունը, մասնավորապես` ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, բազմիցս, այդ թվում նաև միջազգային ամենատարբեր հարթակներում,  անդրադարձել է խնդրին, որ թուրքական զինված ուժերը մեծ ներգրավվածություն ունեն ադրբեջսնական բանակի վերապատրաստման, հրահանգավորման և նույնիսկ կառավարման գործընթացներում:
Ասվածի ամենավառ վկայությունը Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմն էր, որին թուրքական զինված ուժերն ունեցան անմիջական մասնակցություն: Թուրք զինվորականների ներկայությունը Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումներում վաղուց արդեն փաստ է, հաստատված` այդ թվում նաև Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության կողմից: Այս տեսանկյունից` մեղադրանքները, թե ՀՀ ՊՆ-ն թաքցնում է ինչ-ինչ փաստեր` կապված Ադրբեջանի զինված ուժերում թուրք զինվորականների ներկայության հետ` ուղղակի անհիմն են:
Ինչ վերաբերում է լրատվամիջոցներով տարածվող` թուրքական տարբերանշանով զինվորականի լուսանկարին, ապա այն արվել է հայ-ադրբեջանական սահմանի ոչ հայկական հատվածում, զինվորականների շարժը  վերահսկվել է ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից, իսկ տվյալ տարածքում ոչ մի «թուրքական բանակային ստորաբաժանման տեղակայման» մասին խոսք չի գնում»:

Политика 17:48 12/06/2021 Армения
МО Армении: Обвинения в сокрытии фактов, связанных с присутствием турецких военных в ВС Азербайджана, безосновательны
Министерство обороны Армении распространило заявление, в котором говорится:
«В прессе распространяются сведения, будто "в Сюникской области – в районе Сев лича (Черного озера) уже 2 дня, как размещаются армейские подразделения специального назначения Турции".
Республика Армения, в частности министерство обороны Армении многократно, в том числе на самых различных международных платформах затрагивала проблему о том, что турецкие ВС имеют большую вовлеченность в процессах переподготовки, инструктирования и даже управления азербайджанской армией.
Самым ярким свидетельством сказанного стала развязанная Азербайджаном против Арцаха война, в которой турецкие ВС принимали непосредственное участие.  Присутствие турецких военных в подразделениях ВС Азербайджана давно уже является фактом, подтвержденным в том числе и министерством обороны Республики Армения.
С этой точки зрения обвинения в том, что Минобороны РА скрывает те или иные факты, связанные с присутствием турецких военных в ВС Азербайджана, просто безосновательны.
Что касается распространяемой в СМИ фотографии военного с турецкими шевронами, то она сделана на не армянском участке армяно-азербайджанской границы. Передвижение военных контролировалось подразделениями ВС РА, и о каком-либо "дислоцировании турецких армейских подразделений" на данной территории речи не идет».