Քաղաքական 14:31 12/06/2021 Հայաստան
ՀՀ-ն իր ինքնիշխանության որևէ հատվածի նկատմամբ վերահսկողությունից որևէ պարագայում չի հրաժարվելու. «Պատիվ ունեմ»-ի անդամ
«Հայաստանի ողջ անվտանգությունը, հատկապես Սյունքի մարզի անվտանգությունը, գտնվում է  թշնամական ամիջական ոտնձգությունների համար բաց տիրույթում»,-ասուլիսում ասաց «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ, իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նա նշեց, որ Գորիսից Կապան ճանապարհով անցնելով ու շարունակելով դեպի Իրան, ՀՀ սովորական քաղաքացին ուղղակի զզվանքի զգացում է ապրում այդ ճանապարհի այն հատվածը, որտեղ ադրբեջանական բաշիբոզուկները ոչ միայն դիտարկում են մեզ, այլ իրենց լկտի ներկայությամբ անարգում են մեր ինքնիշխանությունը. «Սա հետևանք է այն անբարո քաղաքականության, որը վարում է  այս ապաշնորհ ու ապիկար  վարչախումբը։ Ադրբեջանցիները հասել են մեր գյուղերի շեների տարածքներ, մեր կանայք, երեխաները ստիպված են ամեն օր առերեսվել թշնամու լկտիությունների հետ»։
Վ. Ոսկանյանը նշեց, որ Բաքվի  բռնապետի կողմից  անընդհատ թմբակահարվող  զանգեզուրյան միջանցք կոչեցյալը իրականում Մեծ թուրան ծրագրին հասնելու կարևագույն գործիքակազմերից մեկն է, որի «իրականացման» հարցով շահագրգիռ է միգուցե Ադրբեջանից ավելի շատ Թուրքիան։
«Որևէ միջանցք Հայաստանի տարածքով չի կարող գոյություն ունենալ։ Չի եղել, չկա ու չի կարող գոյություն ունենալ «զանգեզուրյան միջանցքը»։ Հայաստանն իր ինքնիշխանության որևէ հատվածի նկատմամբ վերահսկողությունից չի հրաժարվելու որևէ պարագայում։ Սա մեր դաշինքի համար սկզբունքային հանգամանք է»,- ընդգծեց Վարդան Ոսկանյանը։

Политика 18:05 12/06/2021 Армения
Вардан Восканян: Армения ни при каких обстоятельствах не откажется от контроля над какой-либо частью своего суверенитета
Безопасность всей Армении, в частности безопасность Сюникской области РА – открыта для непосредственных посягательств врага,  заявил на брифинге заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ), член блока «Честь имею» Вардан Восканян.
Он отметил, что, проезжая по дороге из Гориса в Капан, продолжая путь в направлении Ирана, рядовой гражданин Республики Армения испытывает просто отвращение на этом отрезке  дороги, где азербайджанские башибозуки (в дословном переводе с турецкого означает «с неисправной головой». – Ред.) не только мониторят нас, но своим наглым присутствием оскорбляют наш суверенитет.
«Это следствие аморальной политики, проводимой этим некомпетентным и бездарным режимом. Азербайджанцы добрались до территорий наших сел, поселков, нашим женщинам и детям каждый день приходится сталкиваться с наглостью врага», – отметил он.
В. Восканян отметил, что вбрасываемая диктатором Баку периодически на поле мечта о так называемом «Зангезурском коридоре» в конечном итоге является одним из самых важных компонентов пантюркистского плана выхода в Центральную Азию, в вопросе «реализации» которого, пожалуй, больше, чем Азербайджан, заинтересована Турция.
«Не может быть никакого коридора через территорию Армении. "Зангезурского коридора" не было, нет и быть не может. Армения ни при каких обстоятельствах не откажется от контроля над какой-либо частью своего суверенитета. Это принципиальное обстоятельство для нашего блока», – подчеркнул Вардан Восканян.