ԵԽԽՎ զեկուցողը ողջունում է Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների ազատումն ու Հայաստանի կողմից ականային քարտեզների հանձնումը
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության մարդասիրական հետևանքների վերաբերյալ ԵԽԽՎ զեկուցող Փոլ Գավանը (Իռլանդիա) ողջունել է 15 հայ գերիների ազատ արձակման և Ակնայի շրջանում գրեթե 100,000 ականների քարտեզի փոխանցումն Ադրբեջանին:
«Չափազանց կարևոր է քայլեր ձեռնարկել անցյալ տարի վեցշաբաթյա պատերազմի մեջ մտնող այս երկարամյա հակամարտության մարդասիրական հետևանքները նվազեցնելու համար», - ասել է Գավանը:
«Չնայած գերության մեջ մնացած շատ այլ հայեր կան, և չնայած Ակնայից բացի այլ շրջանների ականապատ քարտեզներ կան, այսօր մենք կարող ենք ողջունել, որ երկու կողմերն էլ, տարբեր միջազգային դերակատարների օժանդակությամբ և աջակցությամբ, միասին աշխատել են պատերազմի երկու ամենակարևոր հումանիտար հետևանքների շուրջ որոշ լուծումներ գտնելու համար»,-ասել է զեկուցողը։
Գավանն այցելել էր Հայաստան 2021 թ. մայիսին և նախատեսում է ամռանն այցելել Ադրբեջան`ավարտելու իր զեկույցը Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտության հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 12-ին հայտնի դարձավ, որ Փաշինյանը Բաքվին է հանձնել Ակնայի շրջանի ականապատ քարտեզները՝ 97 հազար հակատանկային և հակահետևակային ականների տեղակայման մասին, որի դիմաց Ադրբեջանը Հայաստանին վերադարձրեց ընդամենը 15 ռազմագերի։
Այս փոխանակումն իրականացվել էր ԱՄՆ-ի ու Վրաստանի միջոցով, ինչպես հայտնեցին կառավարությունից։ Գերիները Հայաստան վերադարձան Վրաստանից Հայաստան ցամաքային սահմանով։

Politics 16:52 14/06/2021 Region
PACE welcomes the release of 15 Armenian captives and Armenia’s handing over of mine-maps to Azerbaijan
PACE’s rapporteur on the humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan, Paul Gavan (Ireland, UEL), today welcomed the news of the release of 15 Armenian captives and the handing over to Azerbaijan of a map showing almost 100,000 landmines in the Agdam region, the press service at the Assembly reported.
“It is extremely important to take steps to diminish the humanitarian consequences of this long-standing conflict that erupted into a six-week war last year,” Mr Gavan said.
“While there are many other Armenians remaining in captivity, and while there are certainly mine-maps of regions other than Agdam, today we can welcome that both sides, with the assistance and support of various international actors, have worked together to find some solutions on two of the most important humanitarian consequences of the war.”
It is reminded that Mr Gavan visited Armenia in May 2021 and plans to visit Azerbaijan in the summer in order to complete his report on The Humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan.