Քաղաքական 13:14 14/06/2021 Աշխարհում
Չինաստանի իշխանությունները իրենց խիստ բողոքն են հայտնում G7 գագաթնաժողովի մասնակից երկրներին (Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Իտալիա, Կանադա, ԱՄՆ, Ֆրանսիա և Ճապոնիա) «զրպարտության և ՉԺՀ ներքին գործերին միջամտելու փորձերի համար»: Այս մասին այսօր հայտարարեց Մեծ Բրիտանիայում Չինաստանի դեսպանությունը, գրում է Tass-ը։
«Մենք պնդում ենք, որ ԱՄՆ-ը և G7-ի մյուս երկրները դադարեցնեն ՉԺՀ-ին զրպարտելը և մեր երկրի ներքաղաքական գործերին խառնվելը։ Նրանք չպետք է խախտեն Չինաստանի շահերը։ Նրանց պետք է ջանքեր գործադրել, որոնք դրականորեն կանդրադառնան միջազգային համագործակցության վրա, այլ ոչ թե նպաստեն հակամարտությունների և հակասությունների առաջացմանը», - ասվում է Չինաստանի դիվանագիտական առաքելության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Փաստաթղթում նշվում է, որ G7-ի ներկայացուցիչների վերջին հայտարարությունները Հոնկոնգում և Սինցզյանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, ինչպես նաև Թայվանի խնդրի վերաբերյալ «ավելի ու ավելի շատ են ցույց տալիս նրանց վատ մտադրությունները»:
«Մենք այդ կապակցությամբ հայտնում ենք մեր խիստ դժգոհությունն ու բողոքը», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Ինչպես նշվում է հայտարարության մեջ, «Մեծ յոթնյակի» անդամ երկրների՝ Չինաստանի վրա ճնշում գործադրելու փորձերը «լրջորեն խախտում են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները»:
Նշենք, որ հունիսի 11-13-ն անցկացված G7-ի գագաթնաժողովի եզրափակիչ կոմյունիկեում մասնակից երկրների ղեկավարները մտադրություն են հայտնել համաձայնեցնել Չինաստանի դեմ «ոչ շուկայական պրակտիկայի և քաղաքականության» մոտեցումները, որոնք նրանք անվանում են մարտահրավեր համաշխարհային տնտեսության արդար գործունեությանը:
Նրանք պահանջում են, որ ՉԺՀ-ն հարգի Հոնկոնգի և ույղուրների ժողովրդի իրավունքներն ու ազատությունները՝ առաջին անգամ կոչ անելով «խաղաղության և կայունության Թայվանի նեղուցում»: «Մեծ յոթնյակը» հայտարարել է Պեկինի հետ համագործակցելու պատրաստակամության մասին «որտեղ այն համապատասխանում է փոխադարձ շահերին», ինչպես նաև ընդհանուր գլոբալ մարտահրավերներին:

Politics 13:50 14/06/2021 World
China denounced on Monday a joint statement by the Group of Seven leaders that had scolded Beijing over a range of issues as a gross interference in the country’s internal affairs, and urged the grouping to stop slandering China, Reuters reported.
The G7 leaders on Sunday took China to task over human rights in the heavily Muslim region of Xinjiang, called for Hong Kong to keep a high degree of autonomy and underscored the importance of peace and stability across the Taiwan Strait - all highly sensitive issues for Beijing.
China's embassy in London said it was strongly dissatisfied and resolutely opposed to mentions of Xinjiang, Hong Kong and Taiwan that distorted the facts and exposed the "sinister intentions of a few countries such as the United States".
With the COVID-19 pandemic still raging and global economy sluggish, the international community needs unity and cooperation of all countries rather than "cliquey" power politics sowing division, it added.
China is a peace-loving country that advocates cooperation, but also has its bottom lines, the embassy said.
"China's internal affairs must not be interfered in, China's reputation must not be slandered, and China's interests must not be violated," it added.
"We will resolutely defend our national sovereignty, security, and development interests, and resolutely fight back against all kinds of injustices and infringements imposed on China."