Տնտեսություն 16:41 15/06/2021 Հայաստան
Մասնավոր սպառման դրական աճ ենք ակնկալում, մինչդեռ մասնավոր ներդրումները շարունակում են թույլ մնալ. ԿԲ նախագահ
«2021 թվականի համար կանխատեսում ենք 4.6 % տնտեսական աճ, այն պայմանավորված է ծառայությունների կանխատեսելի աճով, որը 1.2%-ից վերանայվել է 6.2 %-ի և արդյունաբերության աճով 0,7 % ից՝ 4.5 %-ի, որը հիմնականում պայմանավորված է հանքահումքային ապրանքների գների բարձր աճով և դրանց արտահանմա և արդյունահանման ծավալների մեծացմամբ»,- անդրադառնալով ընթացիկ տարվա տնտեսական աճի կանխատեսված ցուցանիշներին՝ հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նա կանխատեսեց, որ պղնձի գները շարունակաբար աճելու են՝ պայմանավորված պահանջարկի մեծացմամբ, և տեղեկացրեց, որ ներկայում դրանք պատմականորեն շատ բարձր մակարդակի վրա են, իսկ ԿԲ-ն կանխատեսում է, որ այս տարվա ընթացքում պղնձի գների էական նվազում չի արձանագրվի:
Գլխավոր դրամատան ղեկավարը հայտնեց, որ տուրիզմի ոլորտում էլ է նկատվում կանխատեսածից ավելի աճ:
«Մասնավոր սպառման դրական աճ ենք ակնկալում տարվա ընթացքում, մինչդեռ մասնավոր ներդրումները շարունակում են թույլ մնալ»,- հայտարարեց Մարտին Գալստյանը:
Պատասխանելով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով բարձրացնելով և 6.5% սահմանելով վարկերի տոկոսադրույքներ բարձրացման հետևանքների մասին հարցին՝ ԿԲ նախագահը հաստատեց, որ սպասում է վարկերի տոկոսադրույքների աճ, որը մի կողմից կարող է ազդեցություն ունենալ ներդրումների վրա:
Նա մտահոգություն հայտնեց մասնավոր սպառման աճի հետևանքով արագանցիկ գնաճ արձանագրելու միտման շուրջ:
«Մասնավոր սպառման արագանցիկ աճը զսպելուն են միտված մեր գործողությունները, որովհետև այն իր մեջ պարունակում է որոշակի գնաճային էլեմենտներ և մենք մեր մանդատն իրականացնելու տեսանկյունից կարծում ենք, որ հետևողականորեն պետք է գնանք նրան, որ գնաճը կայունացնենք մեր թիրախի շուրջ»,- հայտնեց Գալստյանը:

Мы ожидаем положительного роста частного потребления, в то время как частные инвестиции продолжают оставаться слабыми – глава ЦБ
«В 2021 году мы прогнозируем 4.6%-ый экономическоий рост, обусловленный прогнозируемым ростом услуг, который пересмотрен с 1.2% до 6.2% и ростом промышленности с 0.7% до 4.5%, что в основном обусловлено значительным увеличением цен на рудносырьевые товары и увеличением объемов их экспорта и добычи»,- заявил председатель ЦБ Мартин Галстян в связи с прогнозируемыми показателями экономического роста на текущий год.
Он спрогнозировал последовательный рост цен на медь в связи с ростом спроса и сообщил, что на текущий момент они на исторически очень высоком уровне, а ЦБ прогнозирует, что на протяжении текущего года существенного снижения цен на медь не будет.
Глава Центробанка сообщил, что в сфере туризма также зафиксирован рост выше прогнозируемого.
«Мы ожидаем положительного роста частного потребления, в то время как частные инвестиции продолжают оставаться слабыми»,- сказал Мартин Галстян.
Совет Центрального банка Армении на заседании во вторник принял решение повысить ставку рефинансирования на 0,5 п.п., установив ее на уровне 6,5%. В последний раз ЦБ Армении изменил ставку рефинансирования 4 мая 2021 года, повысив ее на 0,5 п.п. до 6%.
В связи с этим глава ЦБ подтвердил, что ожидает роста процентных ставок по кредитам, что с одной стороны может повлиять на инвестиции.
Он выразил обеспокоенность по поводу тенденции опережающего роста вследствие роста частного потребления.
«Наши действия нацелены на сдерживание опережающего роста частного потребления, потому что он содержит в себе некоторые инфляционные элементы, и с точки зрения осуществления нашего мандата мы считаем, что должны стабилизировать инфляцию вокруг нашей цели»,- заявил Галстян.